Mobil

Yerli telefon fabrikasını gezdik!

Türkiye merkezli teknoloji firması reeder tarafından Samsun'da açılan ve cep telefonu üretilecek fabrikasını sizler için gezdik.

Yerli telefon fabrikasını gezdik!

Son dönemde en çok tartışılan konulardan biri olan yerli telefon üretimi konusunda markalar adımlar atmaya başladı. Bunlardan biri olan reeder, Samsun'da yaklaşık 100 kişinin çalıştığı bir fabrikayı hayata geçirdi. 

Cuma günü açılışı yapılan fabrikayı gezdik ve deneyimlerimizi sizlerle paylaştık. Ayrıca şirket ortaklarından Maggie Fu ile bir röportaj yaptık ve fabrikada ürettikleri telefonlarla ilgili merak edilenleri sorduk.

Yerli telefon fabrikasını gezdik!

Fabrikada ilk etapta tuşlu telefon olan F1 modeli üretiliyor. Nostaljik bir model olan reeder F1, 320x240 piksellik 2.4 inç ekrana sahip. Telefonda 0.08 Megapiksel bir kamera, 1700 mAh pil ve GSM 900 ve 1800 desteği gibi özelliklerle donatıldı. Bluetooth desteği de sunan telefon, FM radyo özelliğini de sunuyor.

reeder Samsun fabrikasında ilerleyen dönemde P13 akıllı telefon modeli de üretilecek. Yerli malı olacak telefon 5.9 inç büyüklüğünde ekran, Android 8.1, 4 çekirdekli 1.3 GHz MT 6739 işlemci, 3 GB RAM, 13 Megapiksel ana, 8 Megapiksel ön kamera, 4000 mAh pil gibi özellikler sunacak.

reeder Samsun fabrika

İşte gezdiğimiz reeder tarafından Samsun'da açılan fabrika ve şirket ortaklarından Maggie Fu ile yaptığımız röportaj:

Fabrika hakkında

  • Fabrikanın kurulum aşaması 3 ayda sürdü
  • Fabrikaya bugüne kadar 8 milyon TL yatırım yapıldı
  • Fabrikada 100 personel çalışıyor
  • Bu 100 kişinin yüzde 70’i mavi yaka, yüzde 30’u ise beyaz yakalı personel
  • Fabrikada reeder marka ürünlere servis hizmeti de veriliyor
  • Fabrikanın yıllık toplam üretim kapasitesi 600 bin adet
  • Bunun 300 bin adeti cep telefonu, 200 bin adedi tablet, 100 bin adedi de akıllı saat
  • Samsun’da üretilen telefonların yerlilik oranı yüzde 55’in üzerinde
Yorumlar
gereksiz
Ürünün Türkiye'de üretilmesi onu yerli yapmıyor. O ürünün parası hala yurt dışına gidiyor ama siz buna yerli diyorsunuz. O ürün sadece yerli üretim ama onun parçaları vs. bile dışarıdan geliyor ürün sadece burada birleştiriliyor...........................................
Cevapla
Osman
İngiliz tohumları çemkirmeye başlamış hemen.Ne kadarı yerliymiş.
teoman
Buradan o fabrikanın patronuna ve/veya ortaklarına sesleniyorum. Günde 8-10 saat çalışacak montaj elemanlarına verdiğin tabure dünyanın en rahatsız, en sağlıksız oturma gerecidir. Tabi ki siz de bunu biliyorsunuz. Kâr odaklı düşünüyorsunuz. Çalışanların sağlığını umursamıyorsunuz. Bu kafa çığır açan vizyoner kafası değil. Bildiğin hızlı köşe dönme kafası. Paranızı daha karlı işlere yatırın.
Cevapla
Süleyman
Gayet iyi. %55 başlangıç için kötü bir oran değil. Hatta iyi bir oran.
Cevapla
cuma
Fabrikanın adı, fabrikanın ortağı, telefonun markası, telefonun işletim sistemi dahil hiç birinde Türkçe bir kelime yok. BİR tek Türkiye'de üretilecek diye yerli mi oluyor.
Cevapla
önemsiz
ila Türkcemi olması lazım türk yapımı oyunların adı niye ingilizce warband mesela bok atacakken batıorsunuz yeter bıkdık sizin gibilerden
Bilge
Bunlar çok güzel gelişmeler, inşallah gerisi gelir. Özellikle Anadolu'da bu tür girişimlerin olması ayrıca mutluluk verici. Yalnız yazınızda geçen bu %55 yerlilik oranına takılıyorum, Özgür Bey öğrenir misin bu oran nasıl hesaplanıyor? Teşekkürler
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.