Mobil

Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlara zam TeknolojiOku-Yorum #10

200 dolar altına satılan telefonlara gelen zamlar akıllara yerli üreticileri getirdi. Ucuz telefonlara gelen zamların nedeni yerli üreticiler mi?

Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlara zam TeknolojiOku-Yorum #10

Geçtiğimiz günlerde ülkemizde giriş fiyatı 200 doların altında olan telefonlardan alınan gümrük vergisinin özel olarak belirleneceğine dair bazı haberler ortaya çıkmıştı. Nitekim bizler de bu durumu sizlerle paylaşmıştık.

Çok geçmeden bu durumun yansıması ülkemizdeki ucuz akıllı telefonları vurdu. Özellikle fiyatı 2500 TL altında olan telefonların etiketleri bir anda arttı. Üstelik de öyle böyle bir artmadan bahsetmiyoruz. Bazı popüler modellerin fiyatında 800 TL'ye varan artışlar gerçekleşti.

Daha birkaç gün öncesine kadar 2500 TL civarında etiketlere satılan modeller şimdilerde ise 3300 TL ve üzeri fiyatlara satılmaya başlanmış durumda.

Yerli üreticiler sağolsun! Ucuz telefonlar zam TeknolojiOku-Yorum #10

Peki bu durumun asıl sorumlusu kim? Neden zam yalnızca 200 dolar altındaki telefonlara geldi? TeknolojiOku-Yorum'un yeni bölümünde bu konuyu masaya yatırdık. Bahse konu bölümümüze aşağıdan göz atabilirsiniz.

Videoda da bahsettiğimiz üzere zamların sorumlusu yerli üreticiler olabilir. Elbette olmayabilir de. Biz tamamen tahmin yürüttük. Lakin zamların yalnızca ülkemizde popüler olan aynı zamanda yerli üreticilere rakip olan segmente gelmiş olması biraz kafa karıştırıcı. 

Dolayısıyla biraz beyin fırtınası yaptığımızda ortaya farklı senaryolar çıkabiliyor. Lakin hiç bir durumda gelen bu zamların varlığını inkar etmek mümkün değil. Sonuç olarak artık 2000 TL altına alabileceğimiz pek de sağlam modeller kalmadı. 

Önümüzdeki dönemde muhtemelen 2000 TL altı en iyi telefonlar yerine 3000 TL altı en iyi telefonlar listesine geçiş yapmak zorunda kalacağız. Peki sizin bu konu hakkındaki yorumunuz nedir? Bizlerle yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Yorumlar
Ali
Yaşayan herkesin ihtiyacı olan telefonlar devletimizin kendi insanına uyguladığı,bu acımasız verğiler sayesinde ,halkın çoğu hala tuşlu telefon kullanmaya mahkum ediliyor.Laf'da kalkınacakmışız,diyen ileri ğelenler böyle sömürüyü bu halka layık ğörüyorlar.Teknolojik ürünler vergisi olmayacak ki halk kolay elde etsin aşır,neşir olsun ,teknolojiyi sevsinki kendi buluşlarımızı çıkaralım.Ama nerde o akıl sömürüye devam tam ğaz .
Cevapla
Yavuz
Casper ve Vestel bedava olsa almam mediamarkta deneme yaptım 4gb rem ile daha menü gecislerinde kasma yapıyor 😂😂
Cevapla
hayalet
ulan s.lak milletiz sanki yerli üretici varmış gibi yerli üreticilerden mi kaynaklanıyor diyor birisi desin ki bizim yerli ürünümüz şu desin görelim şimdi vestel diyenler gelir bilmezler ki vestelde ital ürünleri birleştire birleştire yapıyor adam gibi malının arkasınd bile durmuyor bozulunca bu yapılmaz artık diyen bir marka vestel
Cevapla
hasan
Artık aselsan elini taşın altına atmalı ve telefon işine girmeli eskiden o zamanın popüler markası motorolaya rakip hatta uzanların daha çok para kazanmak için daha kaliteli ve daha ucuz aselsan marka telefonu varken daha fazla komisyon veya kar payı veren motorolayı tezgah üstüne koyup aselsanı tezgah altına koymasa idi türkiyenin de bir telefon telecominikasyon eko sistemi olurdu kim bilir.madem yerli telefon sattırmak istiyorlar kaliteyi artırmaları gerekiyor. vesselam. artı aynı hassasiyeti tarım ürünlerine de uygulasınlar. hemen hububat fiyatları köylünün ürettiği ürünler zamlanıyor enflasyon kalemi artıyor diye çiftçinin artan gübre mazot ilaç maliyetleri yüzünden kar marjı kalmıyor dolayısı ile üretemiyor köyler bomboş kimse köylerde kalıp babasın tarlasını ekmiyor boş kalıyor.
Cevapla
murat
adamlar herzaman bir düşman icat edebiliyorlar.içki haram 10 kat vergi sigara haram 10 kat vergi tamam anladık da fırıncı zam yapar vatan haini, soğan az çıkar fiyat yükselir halcl terörist Peki kardeşim üretimin minimum olduğu bir ülkede 4000 parça ürüne vergi koymak üretimin maliyetini ne hale sokar .eskiden fakir insanların bir sözü vardı peynir ekmek yerim yinede diye devam ederdi.Şimdi peynir 40 tl.Telefona gelince burada Xiaomi bir telefon yaklaşık 400 dolar çinde 140 dolar.ve bütün dünyada 150-180 dolar arasında bu nedir kardeşim.keza otomobil ötvsi ,ulaşım , sigorta primi ...kısa keseyim bu tam bir zulümdür kimki aksini savunuyorsa ya akli dengesi yerinde değildir yada çok ciddi bir menfati vardır.valla ne güzel ülke adam telefon parasına Avrupa da mersedes alıyor.uyanın artık .
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.