Mobil

Yok artık! Bu telefon gerçekten uçuyor!

Çinli telefon üreticisi Vivo'ya göre, akıllı telefonlar gelecekte hayatımızda daha da belirgin bir yer kaplayacak. Vivo kelimenin tam anlamıyla artık telefonların uçmalarını tercih ediyor.

Yok artık! Bu telefon gerçekten uçuyor!

Çoğumuz artık cebimizde akıllı telefon olmadan evden çıkmıyoruz. Cep telefonlarımızı her yere yanımızda götürüyoruz ve düzenli olarak dışarda cebimizde, ofiste masamızda ve sürekli yanımızda muhafaza ediyoruz. 

Çinli akıllı telefon üreticisi Vivo, uçan kameralı bir Vivo akıllı telefon için çok dikkat çekici bir patent başvurusunda bulundu. Kameranın akıllı telefondan bağlantısı kesilebiliyor, daha sonra farklı açılardan en yaratıcı fotoğrafları çekmek için havaya uçuyor evet doğru okudunuz uçuyor.

Uçan kameralı Vivo akıllı telefon

Vivo, daha net uzaktan çekimler için dört pervane sayesinde havaya uçabilen çıkarılabilir kameraya sahip bir akıllı telefonun patentini alıyor.

'Elektronik cihaz' adı verilen patent için, Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi (WIPO) ile Vivo Mobil İletişim Aralık 2020'de başvuru yaptı. 20 sayfalık belgeler, 1 Temmuz 2021'in başlarında yayınlandı.

İlk bakışta, normal bir akıllı telefon gibi görünüyor. Bununla birlikte, alt tarafta ek bir bölme mevcut, bu bölmede, bir kamera sistemi, çift kamera, üç kızılötesi yakınlık sensörü, dört pervane ve ekstra bir pil gizlenmiş. Kamera sistemi gövdenin dışına itilebiliyor ve montaj braketi ile birlikte tamamen çıkarılabilir olabiliyor

Entegre parmak izi sensörüne sahip montaj braketinin, kompakt kamera sistemiyle bağlantısı kesilebiliyor. Kamera sistemi daha sonra entegre pervaneler sayesinde daha uzak bir mesafeden fotoğraf çekmek için havaya uçabiliyor. Kızılötesi sensörlerle, uçuştaki çarpışmaları önlemek için diğer nesnelere olan mesafe hesaplanabiliyor.

Havada, 'uçuş kamerası' çekim sırasında daha fazla esneklik sağlamak için pozisyon değiştirebiliyor. Muhtemelen işlem akıllı telefon üzerinden gerçekleşecek, muhtemelen hava hareketleri de desteklenecek ancak belgeler daha fazla ayrıntıyı göstermiyor

Bununla birlikte, bir kameranın üstte yer alacağı, diğer kameranın ön tarafa yerleştirileceğinden bahsediliyor. Kameraları farklı yerlere konumlandırarak, kullanıcının farklı açılardan çekim yapmaları sağlanmak isteniyor. İsteğe bağlı olarak, üçüncü ve dördüncü bir kamera eklenebiliyor.

Hava fotoğrafçılığı için airselfie kamera

Bu arada, bu fikir tamamen yeni değil. Airselfie olarak adlandırılan kameralar aslında piyasada mevcut, Yukarıdaki resimde de görebilirsiniz.

Ancak Vivo, bu özel kameralı drone'u akıllı telefonun kendisinde gizlemek isteyen ilk üretici. Bu nedenle nispeten kompakt bir kamera olması gerekiyor. Air Pix varyantı 10 cm'nin üzerinde ve bu nedenle bir akıllı telefonun gövdesine ölçüsel olarak asla sığmıyor.

Bunun başka bir dezavantajı daha mevcut, kamera sistemi çok küçük ve çok hafif. Bu nedenle ürünün rüzgâr türbülansından muzdarip olma olasılığı oldukça yüksek. Buda görüntülerin keskinliğini azaltacaktır. Vivo'nun Gimbal stabilizasyon sistemi burada devreye girecek gibi görünüyor.

Vivo marka bilinirliğini daha da artırmak için EURO 2020'nin resmi sponsorluğunda yer alıyor. Her Avrupa Şampiyonası maçı sırasında, futbol sahasının etrafındaki birçok LED tabelasında gösterilen Vivo X60 reklamı milyonlarca seyirci tarafından görünmüş olmalı. Ayrıca Vivo X60 aynı zamanda kamera sistemini Alman lens üreticisi Carl Zeiss ile işbirliği içinde tasarlandığı ilk Vivo akıllı telefon olarak pazarda yerini aldı.

Çinli üreticinin piyasaya uçan kameralı bir akıllı telefon çıkarma şansının olup olmadığını zamanla göreceğiz. Konu ile ilgili güncel bilgileri paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
ZEKATINIZI UNUTMAYIN
rüzgarlı bir günde kamera :eyvah türbülansa giriyorm
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.