Mobil

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti arttı

Yurtdışından getirilen telefonlardan alınan kayıt ücreti yaklaşık 3 kat artırılarak 500 TL oldu.

Yurtdışından getirilen telefonların kayıt ücreti arttı

Yurtdışından getirilen telefonların ülkemizdeki altyapıya kayıt edilirken alınan harç fiyatlarında değişikliğe gidildi. Yapılan yeni düzenleme ile turkiye.gov.tr üzerinden yapılabilen IMEI kaydı işleminden alınan ücret yaklaşık 3 kat artırıldı.

Yurtdışından telefon kaydı 500 TL oldu

Özellikle pahalı telefonlar için uygun fiyatlı telefon sahibi olmak için uygulanan yurtdışından telefon getirme işlemi artık daha maliyetli olacak. Daha önce bu işlem için devlet tarafından alınan 170.70 TL harç ücreti yapılan yeni düzenleme ile 500 TL'ye yükseltildi.

fiyat artışı Cumhurbaşkanlığı'nın, "Yolcu Beraberinde Getirilen Telefon Kullanım Harcı Tutarının Yeniden Belirlenmesine Dair Karar” ile Resmi Gazete’de yayınlandı. Yani artık uygulama hayata geçirildi ve yurtdışından telefon getirdiğinizde sisteme kayıt ettirmek için 500 TL ödemek gerekecek. Yapılan zam ile daha önce 170.70 TL olan IMEI kayıt ücreti artık 500 TL olacak.

Yurtdışından telefon nasıl getiriliyor?

Yurtdışından satın aldığınız bir telefonu Türkiye'de kullanmak için öncelikle pasaport sahibi olmak gerekiyor. Gerek kendiniz gerekse bir tanıdığınızın pasaportunu bu işlem için kullanabiliyorsunuz.

Öncelikle bu pasaportun kayıt tarihinden 120 gün öncesine kadar Türkiye'ye giriş yapmış olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız e-Devlet sitesi üzerinden kayıt işlemi yapıp, bankaya kayıt ücretini yatırmak gerekiyor. Bu işlemler yapıldıktan sonra telefon BTK yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından kontrol edilen sisteme kayıt edilmiş oluyor. Bu işlemler yapılmazsa herhangi bir şekilde yurtdışından getirilen telefon 120 gün sonra kullanılamaz hale geliyor.

Yorumlar
elektronik mühendisi....
alın alın..saraya para lazım..aylık elk. üct. 32 milyon lira imiş.. siz olmasanız (ahmaklar) akıllılar nasıl geçinir ki.. %70 vergi..gelirken vergi..oparatör sömürüsü...alın alın..geç kalmayın.. haa... 5Ğ çıktığında telefonları değişmek gerekir..yoksa sinyal alamazsınız..çünkü spektrum ses dalgası sinyalları gelecek..ee şimdiki telefonlarda hücresel uyum sağlamıyacakmış..veya zayıf sinyal alınacakmış..operatöründe umurunda değil. ya 5G veya zayıf sinyal.. birileri milleti yiyor bitiriyor..aldatıyor..gerçekleri söylemiyor..Abd.de bütün telefonlar değişecekmiş..abd.lileride ordaki oparatörler aldatıyor.. şimdi aldığın telefonlar yakında PAPAZ olacak..demedi demeyin.. ....teknolojioku..yorumlarımızı yayınlayınız.İnsaniyetlik namına..vatandaşı koruyunuz.
Cevapla
Doktor Z
Bu millet müstahak iyi yapıyor aylıklarda Afrika seviyesine geldi oh ne güzel ama Müslüman alın size müslüman parti
Cevapla
Ahmet
500 tl ne ya ? İlla insanlar illegal kayıt mı yaptırsınlar?
Cevapla
ni
500 kere maşallah şirket mi yönetiyoruz bi maaşımız zamlanamadı bırak yüzde 190 nı yüzde 1 bile
Cevapla
Halil
Ya bu nasıl bir uygulamadır yaaa!!!? İlla ki kazık yiyin diyorlar. Nasıl bir vergi, nasıl iğrenç bir sistem... Kan emici adiler....
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.