Nasıl Yapılır

Android cihaz nasıl sıfırlanır?

Bu yazımızda Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tablet gibi cihazların nasıl sıfırlanacağını anlatıyoruz.

Android cihaz nasıl sıfırlanır?

Android işletim sistemini kullanan akıllı telefon ve tablet gibi cihazların zaman zaman sıfırlanmaya farklı sebeplerden dolayı sıfırlanması gerekebiliyor. Bazen elimizden çıkardığımız için bazen de yavaşladıkları için yapılması gereken bu işlem cihazın ilgili menüsünden kolaylıkla yapılabiliyor.

Biz bu yazımızda Android 8.0 Oreo yüklü bir akıllı cep telefonu için sıfırlama işleminin nasıl yapıldığını adım adım anlatıyoruz. Anlattığımız yöntem farklı Android sürümlerinde ve farklı cihazlarda benzer şekilde gerçekleştirilebilir. İşte Android cihaz sıfırlama işlemi:

  • Öncelikle telefonumuzun ayarlar menüsüne giriyoruz. Ana menüde Ayarlar seçeneği altında telefonun ayarlarına ulaşabilidiğiniz bir ikon bulunuyor. Bu menüye Android cihazlarda üst tarafta bulunan Bildirim bölümündeki Çark simgesine tıklayarak da ulaşabilirsiniz.
  • Ayarlara girdikten sonra bazı telefonlarda Genel Yönetim, bazı telefonlarda ise Sistem menüsü altında Sıfırlama (bazılarına Sıfırlama) menüsüne girmek gerekiyor.
  • Bu menüye girdiğimizde ise karşımıza 3 farklı seçenek çıkıyor: Fabrika ayarlarına sıfırla, Ağ Ayarlarını sıfırla ve Fabrika ayarlarına sıfırla. Şimdi bu seçeneklere tek tek bakacak olursak:
  • Fabrika ayarlarına dön (Bazı cihazlarda tüm Tam ayarları sıfırla da olabiliyor): Bu seçenek telefondaki ayarları ilk açıldığı andaki yani kutusundan ilk çıktığı andaki haline getirir.
  • Ağ Ayarlarını sıfırla: Bu seçenek ise telefonun ağ ayarlarının sıfırlanmasını sağlar.
  • Fabrika ayarlarına sıfırla: Bu seçenek ise teleondaki tüm ayarları sıfırlar ve dökümanları siler. Bu özelliği kullandığınızda geri dönülmez olarak teelfon ya da tabletteki tüm bilgilerin sıfırlanacağını hatırlatmak isteriz. Bu özelliğin geri dönüşü yoktur ve silinen veriler bir daha geri getirilemez.

 


Haberimize konu olan ayar en son seçenekte yer alan Fabrika ayarlarına sıfırla komutudur. Eğer telefonunuzda parmak izi ya da şifre varsa önce bunları girmeniz gerekiyor. Akabinde sıfırlama işlemi yapabilirsiniz.  Ancak bu işlemi çok dikkatli yapmanızı öneririz zira bu işlemin geri dönüşü yoktur ve bir kez komut verdikten sonra bir daha bu işlemen geri dönemezsiniz 

Eğer siz de Android işletim sistemli telefon ya da tabletinizi sıfırlamak istiyorsanız anlattığımız yöntemi kullanarak bu işemi gerçekleştirebilirsiniz. Olur da telefonunuzun ayarlar bölümünde Sıfırlama seçeneği yoksa ya da bulamadıysanız menüde yapacağınız küçük bir arama  size bu  ayarı bulmanızı sağlayacaktır.

 

Yorumlar
cengiz
google hesabını unutan bir kardeşinizin bu sorunu nasıl çözeceğinide anlatsanız ne güzel olur
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.