Nasıl Yapılır

Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz!

Android akıllı telefonunuzu güncellemek, daha gelişmiş ve optimize edilmiş özelliklere sahip olmak isteyenler için yapılması gereken önemli bir seçenektir!

Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz!

Android telefonunuzda güncelleme yapmak her zaman mümkün olmayabilir. Modeliniz belirli bir Android sürümüyle uyumlu olmayabilir veya cihazınız yavaşlayabilir hatta cihazınız çökebilir.

Bu nedenle, yapılacak ilk şey mobil cihazınızda hangi işletim sistemi sürümünün yüklü olduğunu kontrol etmektir. Bu çok basit bir prosedürdür.

Android sürüm güncelleme nasıl yapılır?

Varsayılan olarak "Ayarlar" menüsünde cihaz işletim sürümünüzü bulabilirsiniz. Bu noktada, cihazınıza bağlı olarak bazı varyasyonlar vardır. Bunun nedeni, tüm üreticilerin cihazlarında saf Android kullanmamasıdır. Örneğin Samsung One UI kullanırken, Xiaomi‘de MIUI vardır. Her ikisi de yazılım tabanlıdır, ancak cihazlar için bazı özelliklere sahiptir.

Android sürümünüzü nasıl güncellersiniz! - Resim : 1

Her neyse, "Ayarlar" menüsüne eriştikten sonra, menünün altında bulunan "Hakkında" sekmesini veya eşdeğer olanı (genellikle son seçeneklerden biri) arayın. Burada, yazılım sürümünü, en son ne zaman güncellendiğini ve diğer teknik bilgileri kontrol edebilirsiniz.

İşletim sistemini güncelleştirme

İşletim sistemini zaten kullanan telefonların genellikle kullanılabilir bir güncelleme olduğunda bildirim aldığını unutmayın. Bu nedenle, cihazınız yeni sürümleri alacak modellerin bir parçasıysa, bu güncellemeyi ayarlarda aramanız gerekmeyecektir. Sadece bildirimlere erişin.

Ancak, bir sebepten güncellemeyi almadıysanız veya en güncel sürüme sahip olduğunuzdan emin olmak istiyorsanız, "Ayarlar" menüsüne tekrar erişmeniz yeterlidir. Bu sefer, modelinize bağlı olarak "Sistem", "Yazılım Güncellemesi" veya benzeri bir şey arayacaksınız. Bu sekme genellikle menünün alt kısmında cihaz ayrıntılarınızı gösteren sekmenin yanında bulunur.

Artık kullanılabilir güncelleme olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Cihazınızı güncellemek için yüzde 15'ten fazla bataryaya ve dahili depolama alanında yeterli alana sahip olması gerektiğini unutmayın. Güncellemeyi başlatır ancak bitiremezseniz, bu sizin için çok ciddi bir sorun oluşturur.

Bu işletim sistemine sahip her cihazın aynı anda güncellenmediğini de unutmamak gerekir. Her şirket işletim sistemi güncellemesini kendi platformuna ve yeni sürümü alacak modellere uyarlaması zaman alır. Bu nedenle, güncellemenin zaten mevcut olup olmadığını ve cihazınızın uyumlu olup olmadığını üreticinin web sitesini kontrol ederek te öğrenebilirsiniz.

Yorumlar
kaan
peh...
Cevapla
Falanca
Okuduğuma pișman oldum.
Cevapla
Karasevdam
Keşke önce senin yorumunu okusaydım 😡
Çetin
Millet marsta Biz hâlâ... Neyse
Cevapla
Umut
Dünya tarihindeki en boş haber
Cevapla
Konyasporlu
İyiki hatırlattınız hiç bilmiyorduk haber olsun torba dolsun mantığı yazılar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.