DNS ayarları nasıl değiştirilir? - 4 Basit adım

Bu yazımızda, DNS ayarlarınızı nasıl değiştirebileceğinizi 4 basit adım ile anlattık.

DNS ayarları nasıl değiştirilir? - 4 Basit adım

DNS (Domain Name System) ayarları, internete bağlı olan tüm cihazların web sitelerine erişmek için kullandığı bir sistemdir. DNS ayarlarını değiştirmek, internet hizmet sağlayıcınızın varsayılan sunucularının yerine özelleştirilmiş bir DNS sunucusu kullanmanızı sağlar.

Bu, internet erişim hızınızı artırabilir ve web sitelerine daha hızlı erişmenize olanak tanır. Ayrıca, özelleştirilmiş bir DNS sunucusu kullanarak, internet hizmet sağlayıcınızın kısıtlamalarını aşabilir ve sansürlenmiş web sitelerine erişebilirsiniz.

DNS ayarları nasıl değiştirilir? - 4 Basit adım

İşte DNS ayarlarını değiştirmek için basit adımlar:

  1. Ayarlar menüsünü açın: Windows bilgisayarınızda, "Ayarlar" menüsüne "Ağ ve İnternet" seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Mac bilgisayarınızda, "Sistem Tercihleri" menüsüne "Ağ" seçeneğine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  2. Bağlantınızı seçin: Ağ ayarlarınızı değiştirmek istediğiniz bağlantıyı seçin. Kablosuz bir ağa bağlıysanız, kablosuz bağlantıyı seçin. Ethernet bağlantınız varsa, Ethernet bağlantısını seçin.

    DNS ayarları nasıl değiştirilir? - 4 Basit adım - Resim : 1

  3. DNS ayarlarınızı değiştirin: DNS ayarlarınızı değiştirmek için, DNS ayarlarınızı otomatik olarak almak yerine, özelleştirilmiş bir DNS sunucusu kullanmanızı sağlayacak DNS sunucu adreslerini manuel olarak girmeniz gerekmektedir. Genellikle Google veya Cloudflare'ın DNS sunucu adreslerini kullanılır. Google'ın DNS sunucu adresleri 8.8.8.8 ve 8.8.4.4'tür. Cloudflare'ın DNS sunucu adresleri 1.1.1.1 ve 1.0.0.1'dir.

  4. Ayarlarınızı kaydedin: DNS ayarlarınızı değiştirdikten sonra, ayarlarınızı kaydetmek için "Kaydet" veya "Uygula" düğmesine tıklayın.

DNS ayarlarınızı değiştirmek oldukça kolaydır ve yukarıdaki adımları takip ederek bunu yapabilirsiniz. Ancak, DNS ayarlarınızı değiştirirken, kullandığınız özelleştirilmiş DNS sunucularının güvenli ve güvenilir olduğundan emin olmanız gerekir.