Teknolojinin son derece hızlı geliştiği ve dün imkansız gibi görünen şeylerin, bugün mümkün hale geldiği bir gerçek. Bununla birlikte insan yine de, gelecek için öngörülen bazı şeylerin olabileceğine pek de inanamıyor. Tıpkı Minnesota’lı bilim insanların yeni vaadi olan gelecekte OLED ekranların evde üç boyutlu yazıcılar ile üretilebileceği gibi.

Bu iddianın sahibi Minnesota Twin Cities Üniversitesi’ndeki bir grup araştırmacı. Bir süredir, kendilerine özel üretilmiş bir 3D yazıcı ile OLED ekran basmaya çalışan araştırmacılar, bugün itibariyle amaçlarına ulaştıklarını duyurdu.

Araştırma grubu tarafından yapılan açıklamaya göre, söz konusu 3D yazıcı ile, 1,5 inç büyüklüğünde ve 64 piksel çözünürlüğünde bir adet prototip OLED ekranı üretildi. Bu neden önemli? Çünkü daha önce bu alanda yapılan araştırmalar başarısız olmuş ve bu başarısızlıktan hareketle, ev ortamında OLED panel üretebilme hayalleri suya düşmüştü.

Gelinen noktada ise, ileride her evde bu tip 3D yazıcıların bulunmaya başlamasıyla birlikte insanlar, hasar gören ya da değişmesi gereken OLED panellerini kendileri üreterek istedikleri tamir-tadilatı yapabilecekler.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.