Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

Laptop kullanıcıları birçok konuda avantajlı olduğu kadar belli başlı sorunlarla da karşı karşıya gelebilmektedir.

Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü

Bu sorunların en popüler olanı laptop cihazın internete bağlanamaması olmaktadır. İçeriğimizde sizlere laptop internete bağlanmıyor sorunu için en kesin çözüm yöntemlerini aktaracağız.

Çözüm yöntemlerinden önce klasik olarak gördüğümüz modem ışıklarını kontrol etmek yapacağınız ilk iş olmalıdır. Modemin sağlıklı olarak internet yayını yapıp yapmadığını farklı bir bilgisayardan veya akıllı telefondan kontrol edebilirsiniz.

Buraya kadar problem yoksa hadi çözüm yollarımızı inceleyelim:

Laptop Wifi Özelliğini Aktif Hale Getirin

En sık ve popüler olan sorun Laptop cihazlarda yer alan Wifi ON/OFF tuşlarından Wifi özelliğinin kapatılmasıdır. Bunu tekrar açmak “internete bağlanmıyor” sorununun en basit çözümü olacaktır. Her Laptop üreticisinin kendine özel bir Wifi Açma ve Kapama tuşu bulunmaktadır. Bunu “F” tuşlarını inceleyerek görebilirsiniz.

Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü - Resim : 1

Laptop Wifi özelliği aktif etmek için öncelikle “FN” (Fonksiyon) tuşuna basılı tutup, ardından “F” tuşları içerisinden Wifi tuşuna aynı anda basmanız gerekmektedir. “F” tuşlarındaki özellikler “FN” tuşu ile aktif olmaktadır. Yani sadece “F” tuşu ile Wifi ON/OFF tuşuna basmanız yeterli bir işlem olmayacaktır. Bu nedenle önce FN sonrasında ise F tuşları içerisinde yer alan Wifi tuşuna basılı tutmanız gerekmektedir.

Wifi Sürücüsünün Yüklü Olduğundan Emin Olun

Laptop cihazımızda yer alan her donanımın bir sürücü yazılımı bulunmaktadır. Bu sürücü yazılımı sayesinden donanımı sorunsuz olarak kullanabilmekteyiz. Laptop internete bağlanamıyor sorunu içinde en önemli çözüm Wifi sürücülerin yüklü olmasıdır. Bunun kontrolünü “Aygıt Yöneticisi” ekranından ulaşabiliriz.

  • Masaüstü üzerinden “Bu Bilgisayar” simgesine sağ tıklayın ve “Yönet” seçeneğini seçin.
  • Sol tarafta yer alan seçeneklerden “Aygıt Yöneticisi” tercihine tıklayın.
  • Burada yer alan donanımlardan “Ağ bağdaştırıcı” olanı bulup üzerine tıklayın.


Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü - Resim : 2

Eğer sürücü yazılımı sorunlu ise burada yer alan Wifi donanımı ünlem işaretinde olacaktır. Ünlem işaretinde olan Wifi ağının üzerine gelip sağ tıklayarak “Sürücüyü Güncelleştir” seçeneği ile donanım sürücülerini güncelleyebilirsiniz. Kablolu olarak internete bağlandığınızı varsayarsak bu yöntem ile çözüm sağlanabilir.

Kablolu internet ile bağlantı mümkün değilse internet erişimi olan farklı bir bilgisayardan donanım üreticinizin driver indirme sayfası ile, ilgili donanım sürücülerini indirip manuel olarak kurulum sağlayabilirsiniz.

Laptop Wifi Görmüyor Diğer Cihazlar Görüyor

Sinir bozucu bir sorun olarak nitelendirebileceğimiz bir diğer durum ise başlıktan da anlaşılacağı üzere Laptop dışında diğer donanımların Wifi ağının görmesidir. Evinizde yer alan tabletler – akıllı telefonlar – akıllı cihazlar Wifi ağına bağlanabilirken Laptop ilgili Wifi ağına bağlanmıyor olabilir.

Modemlerin yayın yaptığı frekans bandı tüm cihazlar için uyumlu olması gerekmektedir. Modemin frekans bandı Laptop cihazınız ile uyumlu değilse Wifi ağını bulamaz ve bağlanamaz. Bu konuda geniş kapsamlı içerik olan Laptop Wifi Görmüyor içeriğini ziyaret edebilir ilgili çözümler aracılığıyla sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Laptop Cihazınızı Uçak Modundan Çıkarın

Windows 8’den sonra karşımıza çıkan “Uçak Modu” özelliği de Laptop üzerinden internete bağlanmamanın önemli ve basit nedenleri arasındadır. Uçak modu aktif iken tüm ağlarla olan bağlantınız kesilir ve Wifi özelliği pasif hale gelir. Uçak modunu Windows üzerinden kapatarak tekrar Wifi ağların bulunabilmesini ve bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü - Resim : 3

Bu yapmak için görev çubuğunun sağ alt köşesinde yer alan ağ bağlantıları simgesine tıklayın ve “Uçak Modu” butonu ile pasif hale getirin. Böylelikle uçak modu kapatılacak cihaz tekrardan Wifi ağları bulabilir ve bağlanabilir hale gelecektir.

Laptop Cihazınız Wifi Kapsama Alanında Olduğundan Emin Olun

Modemlerin Wifi sinyal güçleri çeşitlilik gösterebilmektedir. Aynı şekilde Laptop cihazlarda farklı performanslar sergileyebilmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda modemin yayın yaptığı konumda olduğumuzdan emin olmamız gerekmektedir.

Özelikle bir apartman dairesinde olduğunuz göz önünde bulundurulduğunda Wifi sinyalleri her duvar veya engelde sinyal güçleri zayıflamakta ve bağlantı bir süre sonra yok olmaktadır. Modemler genel olarak dairesel şekilde sinyal yayar ve her engel bu sinyallerin yok olmasına sebebiyet verir.

Tanıla Seçeneği İle Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorununu Çözme

Yazılımsal olarak karşılaşabileceğimiz Wifi sorunlarına bu yöntem ile çözüm sağlayabiliriz. IP çakışması veya diğer birçok tespit edilemeyen sorunlar bu yöntemle çözüm bulabilecektir. Windows içerisinde yerleşik olan bu özelliği aşağıdaki işlem adımları sayesinde uygulayabilirsiniz.

  • Windows görev çubuğunun sağ altında yer alan ağ bağlantı simgesine sağ tıklayın ve “Ağ ve internet ayarları öğesini açın” seçeneğine tıklayın.
  • Karşınıza çıkan pencereden “Bağdaştırıcı seçeneklerini değiştir” seçeneğini bulun ve giriş yapın.
  • Karşınıza gelen ekrandan Wifi ağını bulun ve sağ tıklayıp, “Özellikler” tercihine tıklayın.
  • Açılan küçük pencereden “Tanıla” seçeneğine tıklayın.

Laptop İnternete Bağlanmıyor Sorunu ve Çözümü - Resim : 4

  • Bu işlemin ardından “Sorun Tanılıyor” ile Wifi ağındaki sorunlar araştırılarak çözüm sağlanacaktır.

Windows 10 için Tanıla özelliği bu adımlarla gerçekleşmektedir. Windows 11 kullanıcıysanız Microsoft web sitesi üzerinden güncel adımlara ulaşabilirsiniz.

Wifi Bağlı İnternet Yok Sorunu

Bilgisayarınızda Wifi bağlı fakat internet yok ise ilk olarak modemi kontrol etmek gerekir. Modemin WAN ışığı yanmıyorsa alt yapı sorunu olduğu anlamına gelecektir. Bunu servis sağlayıcınıza bildirmeniz ve sorunun çözülmesi noktasında talepte bulunmanız gerekecektir. Bu sorunun birçok sebebi bulunmaktadır. Bu sebepten Wifi bağlı internet yok içeriğini ziyaret edebilir, neler yapılması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Wifi Simgesinde Ünlem Çıkıyor Laptop İnternete Bağlanmıyor

İnternet erişimin olmaması bazen donanımsal kaynaklı olmayıp hizmet aldığınız servis sağlayıcısı taraflıda olabilmektedir. Bunu test etmek için Laptop cihazınız dışında telefon veya tabletiniz üzerinden internet erişiminin olup olmadığını doğrulayın. Eğer burada da internet erişimi yoksa direkt olarak servis sağlayıcınızla iletişim kurabilir sorunun çözülmesi noktasında destek alabilirsiniz.

Ayrıca modem kaynaklı yaşanan donanımsal problemlerde de servis sağlayıcınız sizlere destek sunacaktır. Herhangi bir teknik servisten hizmet almadan direkt olarak servis sağlayıcınızla iletişim kurarak modem onarımı veya değişimini talep edebilirsiniz.

Laptop internete bağlanmıyor sorunu için en kesin çözümleri sizlere yazımız içerisinde sunduk. Çözüm sağlama konusunda halen sorun yaşıyorsanız bizlere yorum bölümünden ulaşabilirsiniz.