Nasıl Yapılır

MIUI özel özelliklerini Xiaomi telefonlarda keşfedin ve yapılandırın!

Nasıl yapılır serimiz yeni içerikleri ile devam ediyor. Bu yazımızda bazı Xiaomi telefonlarda bulunan özelliklere değineceğiz.

MIUI özel özelliklerini Xiaomi telefonlarda keşfedin ve yapılandırın!

Yeni makalemiz ile Xiaomi akıllı telefonlarında bulunan bazı özel özelliklere değineceğiz. Bu özellikler telefondan telefona değişiklik gösterebilir. Xiaomi bize her zaman parmaklarımızın ucunda olacak olan, her türlü konfigürasyona sahip olma imkanı sunuyor.

Özel özellikleri nerede bulabilirim?

Xiaomi cep telefonları ayarlarında, cihazımızı ihtiyaçlarımıza uygun hale getirmek için her türlü ayarı ve özelleştirmeyi kolayca bulabiliriz. Bunların arasında farklı konfigürasyonlara sahip olacak bölümlerden birini bulunuyor: Özel Özellikler.

Temel olarak, tüm Xiaomi cihazlarında bu özel işlevler bulunmakta. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi bu fonksiyonlar telefondan telefona değişiklik göstermekte.

Bu, hem akıllı telefonumuzdaki MIUI sürümüne hem de telefon modelinin kendisine bağlı olarak, bu bölüme girdiğimizde az ya da çok özel özellikleriniz olabilir. Bu nedenle, detaylandırdığımız aşağıdaki herhangi bir özelliğe sahip değilseniz, endişelenmeyin, çünkü bu bir hata değildir. Sadece mobil cihazınızda desteklenmiyor olabilir.

Bu nedenle, Xiaomi telefonunuzun sahip olduğu özel işlevlerin her birini keşfetmek istiyorsanız, Ayarlar'a gitmeniz ve alt kısımda bu bölümü aramanız gerekecektir.

Video Aracı

Normalde firmanın tüm akıllı telefonlarında bulacağımız işlevlerden biri de Video Araç kutusu. Bir video oynatılırken parmağınızı bir kenardan basitçe kaydırarak başlatılabilen bir özellik. Kullanabilmek için bu seçeneğin daha önce etkinleştirilmesi gerekiyor. Bu özellik ek olarak, diğer öğeleri hızlı bir şekilde yönetmek için bazı seçeneklere ve ekran kaydı gibi uygulama kısayollarına sahiptir.

Aynı şekilde, aynı açılır menüden sese ek olarak ekran renklerinin stilini de değiştirebilir ve geçişleri yumuşatan bir mod ile görüntüde farklı iyileştirmeler de sağlayabiliriz.

Game Turbo özelliği ile FPS arttırın

Hiç şüphe yok ki bugün birçok kullanıcı, akıllı telefonlarında her zamankinden daha fazla oyun oynuyorlar, bu yüzden de Çinli firma Game Turbo modunu yıllar önce tanıtmıştı. Artık bu mod, oyuncular için çok yararlı bir araç haline geldi.

Bu özellik sayesinde, dokunmatik kontrollerin iyileştirilmesine, ekranın ve sesin hassasiyetine dayalı olarak da oyun oynama deneyimini geliştirmek mümkün oluyor. Game Turbo ile WiFi ağının gecikmesini azaltmamıza yardımcı olan bir seçeneği bile etkinleştirebiliriz. Oynarken kontrast ve renk doygunluğu gibi diğer bazı noktaları da değiştirebilirsiniz.

Xiaomi yüzen pencereler

MIUI 12'nin gelişinden bu yana Asyalı akıllı telefon markası, bir uygulama ile yüzen bir bildirim koyma olasılığını, yani söz konusu uygulama ile minyatür olarak bir pencere açan bir işlevi tanıtmıştı. 

Ayrıca bu özellikte herhangi bir seçenek yok. Yani, varsayılan olarak etkindir ve bize yalnızca kayan pencerelerin nasıl çalıştığını açıklayacağı, resimlerin dahil olduğu küçük bir öğretici gösterilecektir.

Kullanışlı ikinci alan

Bulacağımız işlevlerden bir diğeri de ikinci alan olacak. Aynı akıllı telefondaki farklı profilleri beğenimize göre tamamen yapılandırabileceğimiz özelliklerden biri. Bu özelliği aktif etmek için izlememiz gereken adımlar şu şekilde olacaktır:

 • Ayarlara erişin.
 • Özel özellikler bölümüne girin.
 • İçeri girdikten sonra İkinci Alan'a tıklayın.
 • İkinci Alanı etkinleştir seçeneğini aktif edin.

Basit Mod

Basit mod, özellikle cep telefonu arayüzünün tüm yönlerinin daha büyük bir boyuta sahip olmasına yardımcı olan yaşlı veya görme engelli kişilere odaklanan bir özellik. Aktif etmek için şu adımları izlememiz gerekecek:

 • Tekrar telefon ayarlarınıza erişin.
 • Aşağı kaydırın ve Özel özellikler bölümüne tıklayın.
 • Bu menüde Basit moda tıklayın.
 • Basit modu etkinleştir üzerine tıklayın.

Kalp Atış hızınızı ölçün

Asya firmasının Xiaomi Mi 11 Ultra gibi bazı akıllı telefonlarında, parmak izi sensörünün kendisinde bulunan bir kalp atış hızı sensörü bulunur. Bu, kalp atış hızınızı ölçebildiği anlamına geliyor. Bu ekstra bir işlevsellik. Bu özelliği etkinleştirmek ve kullanmak için aşağıdaki adımları izlememiz gerekecek:

 • Ayarlar'a gidin.
 • Özel özellikler bölümüne erişin.
 • İçerideyken Kalp atış hızına tıklayın .
 • Ardından, Başlat düğmesine tıklayın ve gereken izinleri verin.
 • Ardından, parmağınızı parmak izi sensörünün bulunduğu yere yerleştirmeniz ve birkaç saniye basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Hızlı cevaplar

Bildirimlere yanıt vermenin az bilinen bir yolu da hızlı yanıtlar özelliği. Bu işlev bize çok zaman kazandıracak. WhatsApp, Telegram veya Instagram gibi farklı uygulamalarla birlikte çalışabilen bir özelliktir.

Etkinleştirmek için Özel işlevler bölümüne gitmemiz ve Hızlı cevaplar 'a tıklamamız gerekiyor. Ayrıca, bu araçla çalışmasını istediğimiz uygulamaları seçebilirsiniz. Bu özellik sayesinde, bir bildirim aldığınızda önceden tanımlanmış mesajlar aracılığıyla yanıt verme seçeneğine sahip olacaksınız.

Nasıl yapılır serimiz yeni içerikler ile devam ediyor. Düşüncelerinizi yorumlar bölümünde belirtebilirsiniz.

Yorumlar
Mehmet
Cok guzall bande bir soru vardi redmi note9 zun ses kaydedijisi calismiyor arama sirasinda gelan aramalari acip onlaryn sesini kayit edemiyorum suna yardamji olabilirmisiniz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.