Bildiğiniz üzere akıllı telefonlara akıllı dememizin sebebi birçok işlemi bu cihaz üzerinden yapabiliyor olmamız. Her geçen gün telefonların özellikleri artıyor, cihaz yeni yetenekler kazanıyor ve dolayısı ile yaptığımız işlemler de buna bağlı olarak artıyor.


Bu bağlamda yoğun kullanım sonucu telefonlarımızın pil ömürleri de daha kısa ömürlü oluyor. Biz de bu durumu göz önünde bulundurarak, telefonunuzun pil ömrünü biraz daha uzun tutmanıza yarayacak bazı bilgileri bir araya getirdik.


İşte telefonunuzun şarj süresini uzatmaya yarayan püf noktaları;

Güç tasarrufu modları


Akıllı telefonumuzun ayarlar kısmında bulunan bu özellik ile telefonunuzun pil ömrünü uzatmanız mümkün. Özellikle de şarjınızın bitmek üzere olduğu acil durumlarda oldukça işinize yarayacaktır.

Ekran parlaklık ayarları


Ekran parlaklığı, telefonunuzda en fazla enerji tüketen etmenlerden biridir. Kısık ekran parlaklığı ile loş bir ortamda ekranınızı rahatlıkla görebilecekken, ekran parlaklığını yüksek seviyede tutuyor olmanız, telefonunuzun batarya ömrünü boşa tüketmenize sebep olacaktır.


Tavsiyemiz; ekran parlaklığını otomatik modda kullanmanız yönünde.

Bağlantı özellikleri ve konum ayarları


Bluetooth, Wi-Fi, NFC gibi bağlantı ayarları, telefonunuzun bataryasını en hızlı tüketen bir diğer etmenlerdir.


Wi-Fi bağlantısına ihtiyacınız olmadığı anlarda kapalı tutmanızda fayda var. Aksi taktirde telefonunuzun, sizin ihtiyacınız olmadığı anlarda konum bulmaya çalışması, Wi-Fi araması yapmaya devam etmesi ya da siz farkında bile olmadan güncelleme yapabiliyor olması gibi bazı durumlardan dolayı telefonunuzun batarya ömrünün daha hızlı tükenmesine sebep olacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.