DUR KALK VE İŞ ÇIKIŞI SAATİ TRAFİĞİ EN PAHALI ULAŞIM ŞEKLİ
İş çıkışı saatinde milim milim ilerleyen trafikte saatlerce takılı kalmak ve dur kalk trafiği malesef en pahalı ulaşım şekillerinden biri. Hele ki bir de aracınızda start stop teknolojisi yoksa durduktan sonraki her kalkışta aracınız daha fazla efor harcar ve yakıt yerine paranızı yakar. Günlük programınızı trafiğin yoğun saatlerinde biraz farklılaştırarak hem ruh sağlığınızı hem de cebinizi koruyabilirsiniz.

OTOYOLDA CAMLARI VE SUNROOF'U KAPATMAK
Şehir trafiğinde düşük hızda giderken çok sorun değil belki ama otobana çıkıp gaza bastığınızda rüzgarla oluşan sürtünmeye karşı ilerlemek için arabanız daha fazla efor harcamak zorunda kalır. Otomobil tasarımcıları araçların “ aerodinamik” yapısına bu yüzden bu kadar kafa patlatıyorlar. Arabanızın şekline yapacak bir şey yok fakat camları ve sunroof ‘u kapalı tutarak durumu bir nebze düzeltebilirsiniz. Aslında camları açmak yerine arabanın havalandırmasını kullanmak yakıt tasarrufu açısından iyi bir alışkanlık sayılır.

PORTBAGAJI BOŞ TAŞIMAMAK
Portbagaj boş bile olsa, rüzgara karşı daha fazla sürtünme olacağından aracın ilerlemesi daha fazla çaba yani yakıt gerektirecektir. Portbagajlar artık kolayca söküp takılabiliyor. Kullanmadığınızda portbagajı sökmek yakıt tasarrufu anlamında yapılacak en mantıklı iş.

ARABAYI GEREKSİZ YÜKLE AĞIRLAŞTIRMAMAK
Arabada gereksiz taşıdığınız her yük size yakıt masrafı olarak geri dönecektir. Arabayı vücudunuz gibi düşünürseniz, ağırlaştıkça hareket ettirmek için daha fazla enerji yani yakıt gerekir. İşin komik tarafı genelde bagajdan taşıması kolay eşyaları kolayca çıkarırken ağır olan ve esas daha büyük yakıt israfına neden olan büyük ve ağır eşyaları çıkarmaya üşeniriz. Arabadaki ağırlıklardan kurtulursanız yakıt masrafınız otomatik olarak düşer.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.