Markaların birer birer daha küçük hacimli motorlar üretme yarışına girmesiyle rekabet de farklı bir boyuta ulaştı. Turbo desteğiyle boyundan büyük işler başaran yeni nesil üniteler, performans olarak büyük hacimli motorları aratmazken, tüketim olarak da sınırları zorluyor.

Premium (lüks) otomobil üreticilerinin de bu akıma dahil olmasıyla pazar iyice karıştı. Bazı lüks üreticiler, standart markalara çok yakın fiyat politikalarıyla hedef kitleyi genişletmeye başladı. 1.6 litre ve altındaki motorlarla önemli derecede vergi avantajı da sağlayan markalar, otomobil satışlarının yaklaşık yarısını gerçekleştiren filoların dikkatini çekti

İşte Türkiye'de 100 bin liranın altında satın alınabilecek lüks modeller:

Dizel farkı 3 bin 300 lira

MERCEDES-BENZ: Markanın sportif giriş modeli olan A serisi, 1.6 litrelik benzinli ve 1.5 litrelik dizel motor seçenekleriyle uygun modeller arasına giriyor. 122 beygir güç üreten benzinli ünite, 5.5 litrelik ortalama tüketime sahip. Dizel motorsa 109 beygir gücünde ve 3.8 litrelik ortalama tüketim vadediyor. Aracın fiyatı benzinlide 89 bin 700, dizeldeyse 93 bin liradan başlıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.