10- RENAULT

9.01 Milyar Dolar

“Değişimi Yönet” sloganıyla etkileyici modellere imza atan Fransız otomobil üreticisi Renault, 1899 yılından beri Avrupa’nın en büyük otomotiv markalarından biri haline geldi. Her türden motorlu araca imza atan bu güçlü marka Nissan ile bir ortaklığa imza attı ve bu Japon otomotiv firmasının %43.4’lük hissesini satın aldı. 2011 yılı tam anlamıyla Renault firmasının yılıydı. Volkswagen ve PSA’nın ardından Avrupa’nın en büyüklerinen biri olmuştu. Takvim yaprakları 2013 yılını gösterdiğinde dünya çapında 2.6 milyon aracını müşterileriyle buluşturan Renault’un değeri tamı tamına 9.01 milyar dolar. Renault’un ilklerle dolu başarı hikayesine buradan ulaşabilirsiniz.

9- PORSCHE

11.37 Milyar

Yalnızca 25 adet üretilen Porsche 911 Carrera GTS gibi efsanevi modellere imza atarak, “Porsche, Onun Yeri Doldurulamaz” sloganını bizlere yaşatmayı başaran bu Alman devi, yüksek performanslı, spor, süper, hiper, SUV ve sedan otomobillerle aklımızı başımızdan almayı başarıyor. Stuttgart merkezli bu ünlü marka, bir başka Alman devi olan Volkswagen tarafından satın alındı. 1931 yılında kurulan bu otomotiv firması 1960’lı yıllardan tanınmaya başladı ve daha sonrasında ise dünyanın en ünlü araba üreticilerinden biri haline geldi. Şimdi ise 11.37 milyar dolarlık değeriyle, dünyanın en değerli otomotiv firmalarından biri olarak karşımıza geliyor.

8- HYUNDAİ

18.83 Milyar

Güney Kore’nin çok uluslu bir otomotiv şirketi olan Hyundai, Samsung ile birlikte ülkenin ekonomisine en çok katkı yapan markalardan bir tanesidir. Dünyanın en büyün dördüncü araba markası olan Hyundai, “Yeni Yaklaşımlar. Yeni Olanaklar” sloganı altında, merakla beklenen 2017 model otomobiller arasında yer alan Genesis G90 gibi üst düzey modellere imzasını attı. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, 1947 yılında bir mühendislik firması olarak kurulan Hyundai, kuruluşundan 20 yıl sonra otomotiv odaklı bir üretici olmayı başardı. Şimdilerde, Kia Motors firmasının da %32.8’lik hissesine sahip olan bu otomotiv devi geçtiğimiz yıl 4.721.156 otomobil üretti ve değeri ise 18.83 milyar dolar.

7-FORD

20.24 Milyar Dolar

Bundan tam 113 yıl önce, 16 Haziran 1903 tarihinde Henry Ford tarafından Amerika’da kurulan Ford Motor Şirketi, kendi adı ve Lincoln markasının adı altında etkileyici otomobilleri biz araba severlerle buluşturmayı başardı. Ayrıca Brezilyalı SUV araç üreticisi Troller ve Avustralyalı performans araçları üreten FPV markalarının da sahibi olan Ford, Mazda’nın %2.1’lik, Aston Martin’in ise %8’lik hissesine sahip. Bu dünyaca ünlü otomotiv firması yaptığı başarılı yatırımlar ve “Farkı Hisset” sloganı altında ürettiği üst düzey otomobiller ile 20.24 milyar dolarlık bir servete ulaşmayı başarıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.