HEM PARANIZDAN HEM ARABANIZDAN OLMAYIN

2. El piyasasının en büyük sorunlarından birisinin çalıntı araç konusu olduğunu belirten Cevat Kabataş, "Lütfen aracınızı olur olmaz yerlerden, bilmediğiniz kişilerden satın almayın, satmayın. Aracınızı alırken de satarken de mutlaka bizim gibi kurumsal yerleri tercih edin. Aksi takdirde hem paranızdan hem de malınızdan olur bir de hiç bir suçunuz yokken suçlu pozisyonuna düşerbilirsiniz" dedi.

MOTOR ŞASE NUMARASINI MUTLAKA KONTROL EDİN

Araç alırken alacağınız aracın akredite kurumlardan ekspertiz raporunun olup olmadığına bakılması gerektiğini de belirten Kabataş, "Sizin alacağınız aracın ekspertizi yok ve aracın çalıntı olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak istiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken ruhsattaki motor ve şase numaralarının araçtaki ile aynı olup olmadığını kontrol etmek olacak.

Ancak kötü niyetli kişiler inanın bu konuda da sahtekarlık yapabiliyor. Bu nedenle araç alırken ekspertiz raporlu araçları tercih edin. Çünkü otomobilin çalıntı olması halinde, paranızı geri alamadığınız gibi hukuki süreç sizi çok yoracak." dedi.

ARACI YERİNDE GÖRÜN VE KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Vatandaşın alacağı aracı mutlaka yerinde görmesi gerektiğini belirten Cevat Kabataş, "Dokunun, içine binin, mutlaka test sürüşü yapın. Araba alma işini dar zamanlara sıkıştırmayın, asla aceleye getirmeyin. Mümkünse aracı birlikte kullanacağınız yakınlarınızı da beraberinizde getirin." dedi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.