4 gözle beklediğimiz otomobil tetknolojileri - Page 1

1. Gelişmiş Hareket Kontrolü
Gelişmiş kilit ve ses sistemlerine alışığız ancak 2011 yılında Audi arabaların işlevlerini daha kolay kontrol edebileceğimiz bir özelliği tanıttı. MMI touch araç sahiplerine daha önce görülmemiş kolaylık sağlayabilecek bir sistemdi. Gerçekte çoktan tasarlanmış olan Audi Multi Media Interface( Audi Multi Medya Arayüzü) (MMI) sisteminin geliştirilmiş haliydi.
MMI touch’ın en güzel tarafı sürücülere harfleri çizerek yazma özgürlüğü tanımasıydı. Farklı dillerle de desteklenen bu teknoloji dinleyecekleri parçayı kolayca seçebilecek, navigasyonu daha hızlı kullanabilecek ve çok daha rahat telefon konuşması yapabilecek sürücüler için vazgeçilmez bir teknoloji olacaktı. Çok yakın bir zaman da Mercedes-Benz de kendine ait bir Gelişmiş Hareket Kontrolü sistem

4 gözle beklediğimiz otomobil tetknolojileri - Page 2

2. Gelişmiş Gösterge Tablosu Bilgileri Ön Cama Yansıtma Ünitesi
Eğer gösterge tablosu bilgileri ön cama yansıtma ünitesi geliştirilseydi araçlar pek çok işleve sahip olabilirdi. Ön camımızda hız bilgimizi, navigasyon detaylarını hatta gelen aramanın kime ait olduğunu minimalize edilmiş bir tasarımla görebilirdik HUDWAY adlı uygulama ile İphone’nunuzu aracınızın ön paneline yerleştirerek navigasyon bilgilerini ön camınıza yansıtabilirsiniz. Çok güzel bir fikir olsa da şu anki koşullarda uygulanması zor görünüyor. Çünkü ön camımız çoğu zaman çok parlak görünebiliyor. Bu durumda bize de bu teknolojinin geliştirilmesini beklemek düşüyor.

4 gözle beklediğimiz otomobil tetknolojileri - Page 3

3. Apps& Yazılım Güncellemeleri
Arabanızı kullanırken çalışan apps’lerin en az akıllı telefonunuzda olduğu kadar hızlı çalıştığını düşünün. Ne kadar güzel değil mi? Başlangıç için şehirler ya da ülkeler için özelleştirilmiş appsler yaratılabilir. Bütün bunları düşünerek Toyota Fun Vii isimli bir konsept araç tasarladı. Bu araç yukarıdaki görselde var olan tüm özelliklere sahip. Fun Vii arabayı kullanan kişinin herkesle iletişime geçmesini internet ile sağlıyor. Fun Vii gibi araçların üretilmesi zaman alacak olsa da bugün piyasada arabalar için yapılan yazılım güncellemelerini bulabilirsiniz. Bu yazılım güncellemeleri aracınızın radyosunu geliştirecek. Tesla’nın S modeli araçlarında bu güncellemeler mevcut.

4 gözle beklediğimiz otomobil tetknolojileri - Page 4

4.İnce Plaka Piller
Elektrikle çalışan araçlarda kullanılan piller çok ağırlar bu da araçta bu pilleri yerleştirecek yer bulamamaya sebep oluyor. Tabii bu durum aracın dengesine de zarar veriyor. Pilleri yerleştirmek için araçlarda gizli bölmeler olsa çok kullanışlı olurdu. Piller aracın iç ve dış panellerine yerleştirilebilir. Eğer pil ince ve küçük olursa otomobil üreticileri de arabanın görüntüsüyle ilgili endişelenmez. Henüz hazır olmasa da bu teknolojinin geliştirilmesi otomobil severler tarafından bekleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.