Amazon'un Rivian yapımı elektrikli minibüsleri teslimata başladı

Amazon, Rivian'ın özel yapım EV'lerinin artık ABD genelinde paketler teslim ettiğini açıkladı. Onları Baltimore, Chicago, Dallas, Kansas City, Nashville, Phoenix, San Diego, Seattle ve St. Louis gibi sayısız şehirde bu araçları görmek mümkün.

Amazon'un Rivian yapımı elektrikli minibüsleri teslimata başladı

Şirket, minibüslerin 2022'nin sonuna kadar 100'den fazla şehre hizmet vermesini bekliyor ve hala 2030'a kadar 100.000 araca hizmet vermeyi umuyor.    

Amazon'un sunumu, başlangıçta beklendiği kadar sorunsuz gitmedi. İlk olarak geçen yılın başlarında Los Angeles'ta Rivian'ın minibüsünü test etmeye başladı ve 2021'in sonuna kadar 16 şehirde kullanmayı umuyordu. Bununla birlikte, ilerleme nispeten yavaştı ve en dikkate değer ekleme San Francisco oldu.

Amazon'un Rivian yapımı elektrikli minibüsleri teslimata başladı

Rivian kargo taşıyıcısı, Amazon'un 2040 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu hedefine ulaşmasına yardımcı olmayı amaçlıyor, ancak aynı zamanda teknolojik bir yükseltmeyi temsil ediyor. Ismarlama minibüsler, daha fazla görünürlük ve otomatik acil frenleme ve otoyol yardımını içeren bir dizi sürücü yardımı ile güvenliğe odaklanmış. Sürücülerin hava durumunu kontrol etmelerine ve sürüşlerini iyileştirmelerine yardımcı olmak için, şaşırtıcı bir şekilde, Alexa’yı kullanıyorlar.

Dağıtım, her iki şirketin finansmanı için önemli olabilir. Amazon, 2021'in sonlarında Rivian'da %20 hisseye sahipti - otomotiv ortağı yaptığında bundan faydalanıyor. Rivian'ın sürdürülebilir büyümeyi sürdürmek için maliyetleri düşürdüğü de bir sır değil. Alabileceği kadar çok işe ihtiyacı var ve daha geniş bir Amazon sunumu, kârlılığına yardımcı olabilir.