Anadol 50. yaşını kutluyor - Page 1

Fikir bayiden çıktı
Bir Ford bayisinin kullandığı fiberglass (cam takviyeli plastik) gövdeli kamyonet, Bernar Nahum tarafından fikir olarak ortaya atılır. Merhum Vehbi Koç'un onayıyla, İngiltere'de Reliant ve Ogle Design firmalarıyla anlaşılır, prototiplerin siparişi verilir.

Anadol 50. yaşını kutluyor - Page 2

Bu sırada da Türkiye'de hükümet nezdinde otomobilin altyapısını oluşturacak girişimler yapılır. Daha sonra Otosan'ın bir dönem genel müdürlüğünü de yapan Ali İhsan İlkbahar, fiberglass üretimi konusunda İngiltere'de eğitime yollanır.

Anadol 50. yaşını kutluyor - Page 3

Otosan, Şubat 1966'da yeni üreteceği D-750 Serisi kamyonları bayilerine tanıtır. Ama aynı toplantıya, 'kamyonun arkasındaki bebek' de getirilir. Vehbi Koç'un 'bebek' dediği, İngiltere'den karayoluyla kullanılarak getirilen araç, Anadol'un ilk prototipiydi. Bayiler, gördükleri karşısında heyecanlanarak "Bu otomobili satarız, hem de çok satarız" diye destek verdi.

Anadol 50. yaşını kutluyor - Page 4

İstanbul da önerildi
Araca isim bulunması için Yarışma düzenlenirken, 150 binin üzerinde başvuru oldu. 'Anadol', 'Koç' ve 'Anadolu' en çok oy alanlardı. Ancak öneriler arasında 'Tosun', 'İstanbul', 'Kartal', 'Maya', 'Turna', 'İleri' hatta 'Bora' da vardı..

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.