Otomobil

Apple aracınızı tamamen kontrol etmek istiyor!

Apple ve otomobil üreticileri arasındaki gerilim artıyor. Alınan bilgilere göre Apple, CarPlay için yeni özellikler üzerinde çalışıyor!

Apple aracınızı tamamen kontrol etmek istiyor!

Gelişen teknoloji hayatımızın bir parçası olmaya devam ediyor. Apple tarafından 2014 yılında başlatılan CarPlay, milyonlarca kullanıcı tarafından arabalarındaki müzikleri, yol tariflerini ve telefon görüşmelerini kontrol etmek için kullanılan popüler bir uygulama haline geldi. Çoğu otomobil üreticisi tarafından araçlarının varsayılan özellikleri arasında yer alan özellik, son 6 yılda çok değişti.

Lansmanından bu yana, CarPlay çift ekran, Google Haritalar ve daha birçok üçüncü taraf uygulaması için destek kazandı. Bu sayede kendini geliştirmeyi ve güncel kalmayı başaran uygulama, kısa sürede kullanıcıların dikkatini çekmeyi başardı. Şimdi, çok daha kapsamlı bir araç kontrolü gerçekleştirmenizi sağlayacak yenilikler var. Apple tarafından büyük bir gizlilikle geliştirilen IronHeart sızdırıldı.

Apple CarPlay IronHeart ile Araç Kontrolünü Ele Geçirecek!

Apple aracınızı tamamen kontrol etmek istiyor! - Resim : 1

Yayımlanan rapora göre Apple, CarPlay'in otomobiller üzerindeki kontrolünü artırmak istiyor. Bunun için otomobilin iç sistemleriyle senkronize çalışacak bir özellik geliştiren şirket, uygulamaya iklim kontrolü, koltuk ve bel desteği ayarı gibi özellikler ekleyecek. Ancak, üreticiler bundan çok memnun kalmayacak.

Şirket ayrıca kısa süre önce CarPlay için geliştirdiği CarKey özelliğini de tanıttı. BMW ile ortaklaşa geliştirilen bu özellik, aracın kilidini uzaktan kontrol etmenizi ve konumu ve şarj durumu gibi bilgileri görmenizi sağlıyor. Öte yandan IronHeart, aracın kalan tüm özelliklerini kontrol etmeyi hedefliyor. Ayrıca, tüm bu ayarlamalar Siri üzerinden yapılabiliyor. İşte eklenecek tüm özellikler.

  • İç ve dış mekan sıcaklık ayarı
  • Nem değerleri göstergesi
  • Defroster sistem kontrolü
  • Fan ayarları
  • Hoparlörler için bas, tiz, sorround ses ve subwoofer ayarları
  • Koltuk ve bel desteği ayarı
  • Koltuk ısıtma ve soğutma ayarları
  • Hız göstergesi, takometre ve yakıt göstergesi

Otomobil üreticileri isteksiz. CarPlay şu anda 600'den fazla araba modeli için kullanılabiliyor. Piyasaya sürülmesinden bu yana Apple tarafından yapılacak en büyük değişiklik olması beklenen IronHeart, otomobil üreticileri tarafından sıcak karşılanmadı. Markaların bu konudaki ortak çekincesi, temel özelliklerin kontrolünü Apple'a aktarmak ve şirkete bağımlı kalmak.

Yorumlar
Evzzzz
Koçum benim devam devam devam
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.