Otomobil

Apple'ın elektrikli araç projesinde şok iddia

Çalışanların bilgi hırsızlığı yaptığı gerekçesi ile rakip firmalar Apple'a dava açmaya hazırlanıyor.

Apple'ın elektrikli araç projesinde şok iddia

Duyumlara göre Apple, Ford ve Tesla  gibi otomobil ve akü üreten bir çok şirkete rakip olmak için kilit noktadaki personellerle anlaşmaya çalışıyor. Bütün duyumlar gösteriyor ki Apple elektrikli araç üretmek için 2020 yılını hedefliyor.

California merkezli şirket  Cupertino,  Apple’ın rakip araba üreticilerinin elektrikli ve yeni araç sistemi takımların tasarımında çalışan personellere talip olmak gibi bir çılgınlık yaptığını iddia ediyor. Bir teknoloji sitesi tarafından ayrıntılı olarak yayınlanan raporda  araç güvenliği uzmanlık alanıyla, yenilenebilir enerji, hibrid batarya teknolojisi ve araç yazılım sistemlerinde uzman 18 kişiyle anlaşma yapılıyor.

1424461234_apple-car-image-01.jpg

Apple, eski Ford yönetici Steve Zadesky ve Mercedes-Benz'in araştırma ve geliştirme eski CEO'su Johann Jungwirth kontrolinde yeni bir ekip oluşturuyor. Yeni Apple çalışanlarının çoğunluğu Ford, Tesla ve batarya teknolojisi şirketi A123 Systems firması çalışanlarından oluşacağı iddia ediliyor. Ve bu şirketlerden bazılarının bilgi hırsızlığı yaptığı gerekçesiyle Apple hakkında dava açtığı da gelen bilgiler arasında. Rakip firma çalışanlarına imza karşılığında 250.000 $ ikramiye ve % 60 maaş artışı teklif edildiği de iddia ediliyor.

A123 Systems firması iddialarında Apple şirketini aynı zamanda LG Chem, Samsung, Panasonic, Toshiba ve Johnson Controls başta olmak üzere diğer batarya üreticilerinin üst düzey çalışanlarına yönelik iş tekliflerini saldırgan bir kampanya olarak değerlendiriyor.

Bloomberg’in raporuna göre Apple, 2020 yılında seri üretime geçebilmek için 7 yıl sürecek prototip elektrikli araç çalışmalarına başladı. Çoğu araç üreticisi maliyet ve geliştirme süresini azaltmak için ortak şirketlerle çalışarak dış dizaynı farklı görünse de motor ve diğer aksamlarında diğer araçlar ile benzerlikler gösteren yeni modeller üretmeyi planladığı bu günlerde, Apple şirketinin  başka üretici şirketlerle ortaklıklar kurmadan üretime geçmeye çalışması çok lüks ve pahalı olacak gibi görünüyor.

Apple ise bu raporlara  yorum yapmaktan kaçındı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.