Apple'ın gizli projesi başlamadan bitti - Page 1

16 yıl önce otomotiv devi Ford’dan ayrılıp Apple’a katılan Steve Zadesky'nin liderlik ettiği iddia edilen proje donduruldu. Apple Baş Tasarım Yöneticisi Jonathan Ive'in ilerlemeden memnun olmadığı, Zadesky'nin de Apple ile yollarını ayırmaya hazırlandığı belirtiliyor.

Apple'ın gizli projesi başlamadan bitti - Page 2

Apple, elektrikli bir otomobil üretme niyetinde olduğunu hiçbir zaman kabul etmemişti. Ancak geçen yıl bir mülakat veren Apple'ın üst düzey yöneticisi Mickey Drexler, şirketin kurucusu Steve Jobs'un 2011'deki ölümünden önce bir araba modeli geliştirmek için kolları sıvadığını açıklamıştı.

Apple'ın gizli projesi başlamadan bitti - Page 3

Apple, iddia edildiği gibi bu sektöre adım atması durumunda dişli rakiplerle boy ölçüşmesi gerekecek. Benzer bir model üzerinde çalışan Tesla Motors Inc. ve General Motors Co’nun bu araçlarının 2017’de piyasaya sürülmesi, araçların ise 300 km menzile sahip olması bekleniyor.

Apple'ın gizli projesi başlamadan bitti - Page 4

Bloomberg’in şirkete yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD merkezli teknoloji devi, 200 kişilik bir ekibin üzerinde çalıştığı söz konusu aracı 2020’ye kadar piyasaya sürmeyi planlıyordu.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.