Otomobil

Apple'ın gizli projesi ortaya çıktı

Apple, elektrikli araç üzerinde çalışıyor.


Yeni gelen bilgilere göre Apple, minivan gibi bir araç üzerinde çalışıyor. Apple'ın kod adı Titan olan gizli projesi için yüzlerce kişi çalışıyor. Ancak şirket bu aracı piyasaya sürdüğünde ismini değiştirmek zorunda kalacak çünkü, Nissan’ın bu isimde aracı var ve kullanılamaz.

Wall Street Journal'ın kaynaklara dayanarak verdiği bilgilere göre Apple, yaklaşık bir yıl önce Tim Cook’un onayı sonucunda bu projeye başladı. Ürün tasarım yardımcısı ve Ford mühendisi Steve Zadesky gibi şirket dışından ve şirket içinden yaklaşık  1000 kişilik ekip ile yürütülen bu proje ile elektrikli araç pazarında iPhone’a eşdeğer bir araç üretilmesi planlanıyor. Ayrıca şirket bu proje için Tesla ile çalışıyor ve yaklaşık 50 Tesla çalışanı projede yer alıyor. Bu işe alınanların çoğu ise mekanik imalat ve robotik konusunda uzman Tesla mühendisleri.

1424025564_20150210applecarsq1500.jpg

VSJ kaynaklarına göre, Apple’ın Cupertino şirket merkezinde bir kaç kilometrelik bir alanda özel bir konumda yapılan çalışmada, proje ekibi robotik metaller ve otomobil üretimi ile tutarlı farklı malzemeleri araştırıyor. 2014 yılı sonunda otomobillerin üretim maliyeti 178 milyar gibi devasa bir rakama ulaştı ve Apple'da bu kervanda yerini almak istiyor olabilir.

Şirket bir elektrikli araba geliştirmek için ciddi olabilir ancak, sonuç olarak Titan pazara çıkacak kadar hazır hale gelmeyebilir. Çünkü şirket elektrikli otomobili pil, araç içi elektronik araştırma ve geliştirme için de bu projeyi yürütebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.