Apple’ın otomobil patent sayısı dudak uçuklattı!

Teknoloji devi Apple’ın otonom sürüş teknolojisine sahip bir araç geliştirmek istediği bilinen bir durum. Bilinmeyen şey ise Apple’ın bu işi yüzlerce patent sahibi olacak kadar ciddiye alması!

Apple’ın otomobil patent sayısı dudak uçuklattı!

Apple’ın dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olduğu tartışmasız bir gerçek. Bugüne kadar onlarca farklı alanda yüzlerce farklı akıllı telefon, tablet, hoparlör, kulaklık ve daha nicelerini çıkarak şirket, son zamanlarda yeni bir proje ile anılıyor: Otonom sürüş yeteneğine sahip otomobiller!

Apple’ın bu tarz bir otomobille elektrikli araba piyasasına giriş yapmak istediği herkesin malumu. Hatta son zamanlarda ortaya atılan bazı iddialarda, arabanın herhangi bir direksiyon veya gaz pedalı gibi ekipmanlarının bulunmayacağı ve %100 otonom sürüş teknolojisine sahip bir şekilde geliştirileceği dillendiriliyor.

Apple’ın otomobil patent sayısı dudak uçuklattı!

İşte her ne kadar söylentiler son zamanlarda artmış olsa da, Apple’ın otomotiv sektörüne olan ilgisi 2000’li yılların ilk dönemlerinden itibaren başlıyor. 2000 yılından 2010 yılına kadar 9 farklı patent başvurusu yapan Amerikalı teknoloji devi, bu sektöre olan ilgisini 2010 yılından sonra arttırdı ve her yıl onlarca yeni patent başvurusu yaptı.

Bugün ortaya çıkan son veri ise, Apple’ın elektrikli otomobil piyasasına ait şu an tam 248 patent başvurusunun bulunduğu oldu. Şu ana kadar hiç araba çıkarmamış hatta bırakın araba çıkarmayı bu konuda ciddi resmi bir açıklama bile yapmamış bir markanın bu kadar fazla patente sahip olması, bu sektörle ne kadar yakından ilgilendiğinin de bir göstergesi. Bakalım Apple’ın ezber bozan yeni aracını ne zaman göreceğiz?