Otomobil

Arabalara zam yolda!

Bütün dünya elektroniğini vuran çip krizi durdurulamadığı gibi daha çok büyüyor. Şimdi de Ford, BMW ve Honda üretime ara vermek zorunda kaldı.

Arabalara zam yolda!

Tayvan hükümetinin çip üreticilerinin tüm çabalarına rağmen çip krizi gitten gide derinleşiyor. Geçtiğimiz ay Japonya'da dünyanın en büyük otomobil çip fabrikalarından Renesas Electronics'in fabrikası yangında kullanılamaz hale gelmişti. Bu da zaten yetersiz olan çip üretiminin üzerine tuz biber ekmişti.

Pandemi ile beraber bilgisayarlar, tabletler, televizyonlar ve oyun konsolları başta olmak üzere özellikle ev elektroniğine çok büyük bir talep patlaması yaşandı. Bu etrafımızdaki beyaz eşyadan otomobile kadar tüm elektroniklerde kullanılan devreleri üreten büyük çip üreticilerini hazırlıksız yakaladı.

Çip üretimi dünyanın en gelişmiş teknikleri ile yapıldığı için yeni yatırım planlamak ve harekete geçirmek çok büyük miktarlarda para ve zaman gerektiriyor. Ayrıca pandemi sonlandığında talebin azalacağından korkan çip üreticileri de bu konuda çok büyük yatırımlar yapmaktan haliyle çekiniyorlar.

Ford, Honda ve BMW üretime ara veriyor!

Tüm bu çip krizi sonucunda 3 büyük otomobil üreticisi üretimlerine ara vereceğini duyurdu. Amerikan Ford yılın bu çeyreğinde üretimde kesintiler olacağını ve eskisi gibi bol şekilde araç piyasaya süremeyeceğini açıkladı. Japon Honda Japonya'daki 3 fabrikasını 5-6 gün boyunca durduracak. BMW de Almanya ve İngiltere fabrikalarına verilen siparişlerin gecikeceğini duyurdu.

Daha önce ülkemizde de Ford Otosan üretime 2 ay ara vereceğini  duyurmuş, Fiat Tofaş ise 19 Mart - 5 Nisan arasında iki hafta üretim yapmamıştı. Dünyanın farklı bölgelerinde de özellikle 2021 içerisinde farklı üreticiler üretimlerine ara vermek zorunda kalmışlardı.

Tüm bu üretim krizleri malesef en sonunda biz tüketicileri vuracak gibi görünüyor. Üreticiler eğer çiplere daha hızlı ulaşabilmek adına daha fazla para vermeye karar verirse araçların satış fiyatları da yükselecektir.

Dövize ne olacağı belli olmayan ve her an yeni bir vergi arttırımı ile karşılaşabilecek olan Türk tüketicisi haliyle birkaç ay sürebilen bekleme sürelerinden hoşlanmıyor çünkü tüketicinin almaya karar verdiği ve kaporasını ödediği araç birkaç ay sonra Türkiye'ye geldiğinde kaporayı verdiği dönemden çok daha pahalı olabiliyor. Bu durum da tüketiciyi tekrar ikinci ele yönlendirebilir ve ikinci elde yeniden yukarı yönlü bir hareket görülebilir.

Yorumlar
Okan
Trde zaten pahali artik daha da pahali
Cevapla
Titanli
Almayacağız...hepsi bu ..Bu işte de bir hile var
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.