Araç muayene ücretlerine zam mı geliyor? TÜVTÜRK açıkladı!

Son günlerde sosyal medyada araç muayene ücretlerine zam geleceği konuşuluyordu. Bunun üzerine TÜVTÜRK bir açıklama yaptı.

Araç muayene ücretlerine zam mı geliyor? TÜVTÜRK açıkladı!

Türkiye'de araç sahiplerinin düzenli olarak yaptırmaları gereken araç muayenesi hakkında önemli bir açıklama geldi. Araç muayene istasyonları işletmecisi olan TÜVTÜRK, araç muayene ücretleri konusunda resmi bir açıklama yaparak, gelecek dönemde ücretlerde bir artış olmayacağını duyurdu. Bu açıklama, araç sahipleri ve sürücüleri biraz da olsa rahatlattı.

TÜVTÜRK'ün yaptığı açıklamada, araç muayene ücretlerinin zamlanacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Açıklamada her yıl Ekim ayı sonunda açıklanan yeniden değerleme oranlarına göre Karayolları Trafik Kanunu uyarınca araç muayene ücretlerini belirlendiği ifade edildi. Bu nedenle, 2023 yılı Ocak ayından itibaren uygulanmaya başlayan ücretlerin mevcut seviyelerini koruyacağının altı çizilmiş oldu.

Araç muayene ücretlerine zam mı geliyor? TÜVTÜRK açıkladı!

Önceki fiyatlandırmada, araç muayene ücretleri farklı araç türleri için ayrı ayrı belirlenmişti. Traktör ve motosikletler için KDV hariç 488 TL, otomobil, minibüs ve kamyonetler için 958 TL, otobüs, kamyon ve çekiciler için ise 1.295 TL olarak uygulanmaktaydı. TÜVTÜRK'ün bu açıklamasıyla birlikte bu ücretlerde herhangi bir artış olmadığı ve 2023 yılı boyunca mevcut ücretlerin geçerli olmaya devam edeceği anlaşılıyor.

Araç muayenesi, trafik güvenliği ve çevre koruma açısından son derece önemli. TÜVTÜRK'ün yaptığı bu açıklama, araç sahiplerinin muayene ücretleri konusunda rahatlatıcı bir bilgiye sahip olmalarını sağlamış gibi duruyor.