Audi, amiral gemisi modeli için Porsche ile çalışacak! - Page 1

İlk olarak 2007'de tanıtılan Audi R8, premium otomobil üreticisine yeni bir soluk getirmişti. Şimdiyse ikinci nesil ömrünün sonuna yaklaşırken Audi, ortadan motorlu süper otomobilin yerini alacak halefi hazırlıyor. Bir süredir tamamen elektrikli bir değişimin yolda olduğu biliniyordu.

Audi, amiral gemisi modeli için Porsche ile çalışacak! - Page 2

Autocar'a konuşan şirket çalışanları, gelecekteki modelin R8 adını terk edeceğini ve mevcut otomobillerden farklı kılmak için yeni bir dış tasarım kullanacaklarını söyledi. Belki de PB18 e-tron Concept'tinden veya çarpıcı Skysphere konseptinden ilham alabilirler.


Yeni bir tahrik sistemi benimseyecek olsa da yeni model, imza niteliğindeki süper otomobil özelliklerini koruyacak. İki kapılı, çarpıcı stili ve Audi'nin sunduğu her şeyden daha fazla güç bu yeni modelde olacak.

Audi, amiral gemisi modeli için Porsche ile çalışacak! - Page 3

Audi'nin gelecekteki menzilinin ne olacağı konusunda birçok seçenek bulunuyor. Otomobil üreticisi, yardım için kardeş marka Porsche'ye başvurabilir. Ne de olsa firma, 718 Boxster ve Cayman'ın elektrikli çeşitlerini tanıtmanın arefesinde. Dahası, e-tron GT ve Taycan da J1 platformunu paylaşıyor.


Ayrıca, SSP'yi (Ölçeklenebilir Sistemler Platformu) de kullanabilirler.

Audi, amiral gemisi modeli için Porsche ile çalışacak! - Page 4

Yine de Audi, süper otomobil hissini azaltmayacak. Konuyla ilgili yorum yapan Audi Sport'tan Sebastian Grams, "Volkswagen Grubu çevresinde sinerji yaratabilecek markalarımız var. Aynı platformda olmasına rağmen e-tron GT, Taycan'dan çok farklı." dedi.


Yayına göre, R8'in değiştirilmesinin, yukarıda bahsedilen elektrikli Porsche modelleriyle aynı mimariye dayanma olasılığı çok yüksek. Bu, mevcut R8'in karakterinin büyük bir kısmını türettiği ortadan motorlu bir his sağlayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.