Audi kendi elektrikli aracını kullananları krallar gibi ağırlayacak!

Audi her daim oturaklı lüks araç isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Otomobillerin elektrifikasyonu sürecinde de bu özelliğini sürdürerek özel loncalı şarj istasyonları kuracak.

Audi kendi elektrikli aracını kullananları krallar gibi ağırlayacak!

Elektrikli araçlar gitten gide daha hızlı bir biçimde yayılacak bu kesin. Fakat tıpkı nasıl ki tuşlu telefonlardan akıllı telefonlara geçtiğimizde şarj problemleri ile karşılaştıysak ve her gün şarj etmek gibi alışkanlıklar edindiysek, elektrikli araçlar da bazı alışkanlıklarımızı değiştirecek gibi görünüyor. Bunların başında da akıllı telefonlar örneğinde olduğu gibi şarj sistemi yer alıyor.

Audi Charging Hub ile beklemek artık problem değil

Her ne kadar şarj hızında büyük mesafeler kat edilmiş olsa da bir elektrikli aracı şarj etmek elbette ki içten yanmalı bir araca istasyondan akaryakıt doldurmaktan çok daha uzun bir süre alıyor. Bu durum biraz can sıkıcı dursa da Audi buna farklı bir açıdan yaklaşarak bir çözüm önerisi getirmiş gibi duruyor. Konseptin adı ise Audi Charging Hub.

Audi kendi elektrikli aracını kullananları krallar gibi ağırlayacak! - Resim : 1
Audi Charging Hub

Elon Musk'ın kurduğu ve elektrikli araç yayılımını asıl hızlandıran firma olan Tesla'nın bu konudaki çözümü Supercharger idi. Supercharger hizmeti Tesla araçların hızlıca şarj olmasını sağlayacak istasyonlar kurmak yönündeydi. Fakat burada hızlıdan kastedilen şey maalesef yine 30-45 dakika arası bir sürede aracın %80'den fazla şarj edilmesi anlamına geliyor. Bu yüzden Supercharger'lar genelde bir restoran, market, park veya benzeri kısa zaman geçirilebilecek yerlere kurulmaya çalışılıyordu.

Özel lounge hizmeti

Audi'nin buradaki yaklaşımı ise Tesla'ya göre daha tamamlayıcı ve oldukça özel bir hizmet. Audi Charging Hub bir nevi şarj istasyonu ile rekreasyon alanını birleştirmiş. Bu amaçla yapılmış iki katlı binanın alt katında 6 adet şarj istasyonu yer alırken üst katında ise bir premium lounge yer alıyor. Basitçe açıklamak gerekirse sadece Audi elektrikli araç kullananların dinlenebileceği, atıştırmalık ve içecek ikramları ile şımartılacağı özel bir alandan bahsediyoruz.

Eskiyen bataryalar sonuna kadar değerlendirilecek

Audi'nin buradaki projesi basitçe bir bina kurmak üzerine değil. Araçlarda eskimiş bataryaların kullanılacağı binalarda 2.45 Mwh elektrik saklanabilecek ve böylece elektrik kesintilerinde dahi araçlar 300 kW hızında şarj edilebilecek. Audi burada yüksek gerilim hatları ve pahalı transformatörler kullanmak yerine standart şebeke bağlantısı ve eski bataryalar kullanarak bu şarj komplekslerini çok daha ucuza mal edecek ve çok daha kısa sürede şekilde kurup kaldırabilecek. Bu aynı zamanda eskiyen araç bataryalarına da bir kullanım alanı sağlayarak önemli bir probleme çözüm getirmiş olacak. Elbette bu yapıların çatıları da güneş panelleri ile donatılarak özellikle lounge alanındaki atıştırmalık ve içecek makinelerinin elektrikleri de bedavaya getirilmiş olunacak.

Siz ne dersiniz? Bu yeni konsepti beğendiniz mi? Yoksa böyle lüks bir lounge'da ağırlanmak yerine şarjın birkaç dakikada tamamlanmasını mı tercih ederdiniz? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.