Otomobil

Otomobillere acil durum butonu geliyor !

Yeni üretim araçlar artık akıllı donanımlara sahip. Dünya geneli de telefon dahil hemen her gereçte artık yeni nesil teknolojiyi kullanıyor. Bunlardan biri de araba... Arabalarda artık acil arama butonu olacak

Arabalara 'Yardım' butonu geliyor

Dünya yeni nesil teknoloji gelişimlerini her an değiştiriyor. Bilgisayar ile başlayan bu süreç artık evlerimizin içine kadar girdi. Hatta evde olmadığımız zamanlarda evi çok rahat bir şekilde kontrol edebiliyoruz. 

Avrupa'da bir ilk

Bu durum son dönemde araçlara da yansıdı. Özellikle otomotiv sektörü teknolojinin bir numaralı takipçisi haline geldi diyebiliriz. Avrupa bu konuda bir adım ileriye giderek, kaza anı ya da sonrasını en kısa sürece indirmek adına S.O.S sistemini devreye sokuyor. 

İnsanların hayatı kurtulacak

Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) Genel Sekreteri Erik Jonnaert, konuyla ilgili  "Kurtarma ekiplerinin reaksiyon süresini kısaltacak olması nedeniyle eCall sisteminin çok sayıda insanın yaşamını kurtarma potansiyeli taşıdığını" açıklamasında bulundu. Jonnaert, ambulansların, itfaiyenin ve polisin bir trafik kazasının ertesinde, yaşamsal öneme sahip o kısa sürede mümkün olan en büyük süratle tepki vermesini sağlayacağını da sözlerine ekledi.

Sistemin işleyişi

Yeni sistem kaza ertesinde en yakındaki bir kurtarma birimi ile otomatik olarak konuşma bağlantısı sağlıyor. Eğer otomobil içindeki kazazedeler herhangi bir tepki veremiyorsa, o durumda GPS-verileri yardımıyla kurtarma ekipleri doğrudan kaza yerine sevk edilebiliyor.

Hafta başından itibaren zorunlu

AB Komisyonu bu önlem sayesinde kurtarma ekiplerinin kazaya reaksiyon süresinin kırsal bölgelerde yüzde 50, kent içinde ise yüzde 40 oranında kısaltılmış olacağını ümit ediyor. Uzmanlar yaşamsal tehlikesi olan yaralanmalarda tehlikeyi atlatma şansının dakika başına yüzde 10 oranında azaldığına dikkat çekiyorlar. AB Komisyonu eCall yardımıyla Avrupa çapında her yıl 2 bin 500 kadar insanın yaşamının kurutarılabileceğinden yola çıkıyor.

2015 yılında onaylanmıştı 

AB Komisyonu'nun hazırladığı ve Avrupa Parlamentosu tarafından 2015 yılında onaylanan "eCall" düzenlemesi 31 Mart tarihinde yürürlüğe girecek. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA) yaptığı açıklamada, "eCall" acil arama sisteminin 31 Mart 2018 tarihi itibarıyla AB ülkelerinde trafiğe çıkacak tüm yeni araçlarda zorunlu olacağını açıklandı.

Türkiye'de zorunluluk yok

Türkiye'de otomobillerde bu tarz bir zorunluluk bulunmuyor. Ancak bazı yabancı otomobil markalarının araçlarında bu tarz bir özellik bulunuyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye'de satışa sunulan araçlarda da bu tarz bir özelliğin olup olmayacağı şimdilik belirsiz. 

Yorumlar
kerem
Zaten Bmw de olan bit sey sos sistemi, yeni sayilmaz.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.