Avrupa’da yılın otomobili ödülü, yıllardır listeye adını yazdıramayan bir markaya gitti

Otomobil dünyasının en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilen Car of the Year’ın 2023 ödülü sahibini buldu.

Avrupa’da yılın otomobili ödülü, yıllardır listeye adını yazdıramayan bir markaya gitti

Otomobil dünyası şu sıralar oldukça önemli bir dönüşüm içerisinde. Özellikle 2022 yılında iliklerimize kadar hissettiğimiz bu değişimin odak noktasında ise içten yanmalı motor teknolojisinden elektrikli motor teknolojisine geçiş furyası bulunuyor. Her ne kadar bu geçişin kısmen yavaş olacağı ve ara form olan hibrit motorların yeni trend olacağı tahmin edilse de gerçek hiç de öyle olmadı ve hibrit motorlu araçlar son derece kısıtlı bir üretim hacmine konu olurken asıl pay tamamen elektrikli motorlu araçlara gitti.

Dünyanın en prestijli otomobil ödüllerinden biri olarak kabul edilen ve Avrupa’da gerçekleştirilen Car of the Year ödülünün geçtiğimiz yıl tamamen elektrikli bir model olan Kia EV6’ya gitmesi de bu trendin kalıcılığını göstermişti.

Avrupa’da yılın otomobili ödülü, yıllardır listeye adını yazdıramayan bir markaya gitti

İşte bu yıl da benzer bir senaryo gerçekleşti ve ödül Jeep’in tamamen elektrikli ilk modeli olan Avenger’a gitti. Ancak bu ödülün Jeep için çok başka bir anlamı daha var.

Ülkemizde SUV araçlar için kullanılan “Jip” kelimesinin kökeni olan ve bu nedenle de otomobil dünyasının en ünlü isimlerinden biri sayılan Jeep, onlarca yıldır bu listenin bırakın kazananı olmayı, son 7’sine bile giremiyordu. Ancak şirketin ürettiği ilk %100 elektrikli model olan Avenger, jüri üyelerinden 328 puan alarak, ikinci olan Volkswagen ID’ye (ki VW aracı da 211 puan aldı) büyük bir fark atarak uzak ara en iyi araç seçildi. Jeep Avenger henüz ülkemizde satışa sunulmamış olsa da birçok kaynaktan gelen bilgiye göre bu otomobilin yaz aylarına doğru Türkiye piyasasına gireceği düşünülüyor.