Avrupa Parlamentosu'nun çevre komitesi, Avrupa Birliği'nin tüm yeni benzinli ve dizel araçların 2035 yılına kadar satılmasını etkin bir şekilde yasaklayacak bir planını onayladı.

Haziran 2021'de yapılan bir açıklamada, AB'nin "55'e Uygun" planının içten yanmalı motorları öldüreceği biliniyordu. 55'e uygun demek kısaca 2050'den önce Avrupa'da bu motorların ölmesi demek. Şimdi ise AB haklıymış gibi görünüyor ve belirlenen yıldan çok önce bu motor tipi ölmüş olacak.

Volkswagen ID gibi arabalar ve Mercedes-Benz EQS gibileri yakında Avrupa'da satın alabileceğiniz tek otomobil türü olacak. Bu son hamle bunu gerçeğe hiç olmadığı kadar daha da yaklaştırdı. Ancak, Avrupalılar için bir gerçeklik haline gelene kadar hala birkaç sene var.

Komite, 2035 yılına kadar CO2 emisyonlarında %100 azalma önerisini desteklerken, 2030 yılına kadar otomobillerin CO2 emisyonları için daha orta, daha sert bir hedef için bu önerilere karşı oy kullandı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.