“Bir daha mı, asla!” dedirten 5 lüks araba - Page 1

1992 Dodge Viper 100.000 Dolar :Viper sürümleri performans ve iyi görünümleriyle dünya çapında takdir edilir. Ancak Viper’ın 1992 sürümünde, geçmişteki modellerine göre elektronik ile kontrol edilemeyen sorunlar vardı. 1992 Dodge Viper modeli herhangi bir denetime tabi tutulmadan piyasaya sürüldü. Araç, bir çekiş kontrolüne ve anti-lock frene sahip değildi.

“Bir daha mı, asla!” dedirten 5 lüks araba - Page 2

1989-95 Ferrari 348 100.000 Dolar: Şirketler bazen, uzun yıllar araba üretiminde başarısız olabilir. Şaşıracaksınız ama bu şirketlerden biri de Ferrari. Onlar büyük bir performans sunan ve dünya çapında oldukça popüler olan birçok süper araba üretti. Fakat firma, Ferrari 348 imalatı ve tasarımında birkaç hata yaptı.

Aracın elektrik sistemleri, vites kutusu ve motor yönetim sistemleri arızası vardı. Ferrari bir sonraki sürümde bu sorunları gidermeye çalışsa da birkaç kişinin sorunlu modeli alması nedeniyle itibarını daha da zedelememek için aracın üretimini durdurmak zorunda kaldı.

“Bir daha mı, asla!” dedirten 5 lüks araba - Page 3

1978-89 Aston Martin Lagonda 150.000 Dolar: Aston Martin şirketi hala bu piyasanın içinde olduğunu kanıtlamak için, büyük ve abartılı lüks sedanı imal etti. Yaptığına da pişman oldu. Aston Martin Lagonda neredeyse Aston Martin‘i iflas ettiriyordu. Aracın üretimi tamamen durduruldu.

Süper arabanın başarısız olmasına gelecek olursak, araç hatalar zinciriyle doluydu. Sürücülerin gündüz net göremediği bir LED dijital gösterge paneli ve görüntüsünün kalitesizliği ilk göze çarpan hatalardan. Ayrıca araba, o tarihteki tüm pahalı otomobillerde kullanılan elektronik yakıt enjeksiyon sistemi yerine, karbüratör ile piyasaya sürüldü.

“Bir daha mı, asla!” dedirten 5 lüks araba - Page 4

1995 Vektor M12 180.000 Dolar: Bu pahalı süper araba 1995-1998 yılları arasında Vektor Aeromotive şirketi tarafından üretilmiştir. Şirket, arabayı daha lüks hale getirebilmek için bir uzatılmış şasi ve bir Lamborghini Diablo motoru kullandı. 1995 Vektor M12 güçlü motoru sayesinde harika bir araba olmalıydı, fakat beklenenin altında kaldı. Sebebi ise arabanın dışında kaplı olan kalitesiz ve ucuz cam elyaftı. Vektor M12 21 kilometrede 3.7 litre yakıt harcıyordu. Tüm bu nedenlerden şirket aracın üretimini durdurmak zorunda kaldı.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.