Son gerçekçi tasarımcı Moulton Taylor'ın uçan araba tasarımı - 1966
60'lı yılların bu konularda gözde tasarımcısı olan Moulton Taylor, belkide en ciddi tasarımı yapmıştı. İlk kez kanatlar ve araba yerine doğrudan bir prototip oluşturma başarısı gösteren Taylor, kanatları takıp çıkarmalı yaparak aracın karada da kullanılmasını istiyordu.

Moulton'un bu tasarımının ardından uçan arabalar ciddi anlamda hayal olarak kaldı. Artık sadece bilimkurgu filmlerine ilham olan uçan arabaların ilk örneklerini Harrison Ford'un oynadığı Ridley Scott'un yönettiği Blade Runner filminde görmüştük. Onun gibi arabalar günümüzde birçok şekilde ortaya çıksa da ciddi manada kullanılması söz konusu değil.

İnsanoğlu olarak uçan araba tutkumuz bir türlü sönmedi evet... Peki ilk kez uçak yerine arabayı uçurmayı düşünüldüğünü biliyor muydunuz? Elbette Hazerfen Ahmet Çelebi'yle atılan adımlar insanoğlunun uçma dürtüsünü körüklemiş olabilir ancak 1903'de Wright kardeşler henüz uçak hayali kurmadan önce 1890'larda uçan araba hayalleri çoktan kurulmaya başlamıştır. Henüz araba konsepti bile yeniyken reklam amaçlı Au Bon Marche adlı bir şirket bu futuristik görseli hazırlayarak bazı mesajlar verir...

Curtiss'in kendi adını verdiği uçan arabası - 1917
Karşınızda tarihte bilinen ilk uçan araba prototipi duruyor. Glen Curtiss'in yapmış olduğu bu araba birçok kez ayakları yerden kesti ancak hiçbir zaman semalarda yükselemediği için ilgi görmedi ve piyasadan yok oldu

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.