Otomobil

Blockchain teknolojisi otomobillerde

Alman otomobil üreticisi Porsche, teknoloji şirketi XAIN ile birlikte Blockchain uygulamalarını doğrudan otomobiller üzerinde test etmeye başladı.

Blockchain otomobillerde kullanılmaya başlanıyor

Otomobil dünyasında ilk kez bir üretici Blockchain teknolojisini araçları üzerinde test etmeye başladı. Porsche'tan yapılan açıklamaya göre Blockchain uygulamalarını otomobilleri üzerinde test etmeye başladı.

Test edilen uygulamalar arasında otomobili bir uygulama yardımıyla kilitleyip açma, geçici erişim izni verme ve şifrelenmiş veri dosyalama modelini temel alan yeni iş modellerinin geliştirilmesi yer alıyor. Bu teknolojinin daha da ilerletilmesi, otonom sürüş sistemlerinin gelişimini hızlandırma potansiyeli taşıyor.

Blockchain nedir?

Ağırlıklı olarak kripto para birimleri tarafından kullanılan Blockchain teknolojisi, merkezi olmayan birden fazla bilgisayarda saklanan ve gerektiğinde bu bilgisayarlar üzerinden onaylanan bir altyapıya verilen isim. İş ortakları arasında veri alışverişinde kullanılan, merkezi olmayan bir protokol olan Blockchain, ayrıca Bitcoin ve Ethereum gibi öne çıkan kripto para birimlerinin de temelini teşkil ediyor.

Blockchain sadece kripto para birimleri için değil güvenilir onaylama altyapılarının tamamında kullanılma potansiyelini taşıyor. Günümüzde bankacılık dışında farklı sektörlerde de bu teknoloji kullanılmaya başladı.

İşlemler 6 kat hızlanıyor

Otomobilin doğrudan Blockchain zincirinin parçası halini almasıyla, doğrudan çevrimdışı bağlantı, yani bir sunucu kullanmaksızın otomobile bağlanmak mümkün. Otomobili bir uygulama yardımıyla açıp kapatma işlemi, önceki yönteme kıyasla altı kat daha hızlı ve yalnızca 1,6 saniye sürüyor. Ayrıca tüm süreç, etkili bir kriptografik şifreleme altında gerçekleştiriliyor.

Blockchain teknolojisi otomobillerde - Resim : 1

Bu süreçte tüm faaliyetler blockchain üzerinde kaydedilerek, dışarıdan müdahaleye kapalı bir şekilde, uygulama üzerinden takip edilebiliyor. Bu bağlamda otomobile dijital ve güvenli bir şekilde erişim izni verilmesi ve otomobil sahibinin verilen izinleri dilediği zaman görüntülemesi mümkün.


Otonom sürüş için geliştirilecek

Porsche aynı zamanda Blockchain teknolojisini temel alan yeni iş modelleri üzerinde çalışıyor. Denetlenebilir veri dosyalama sayesinde, işlenecek bilgiler dağıtılmış bir blockchain üzerinde yerel olarak şifreleniyor. Kullanıcı, kendi kontrolündeki bu verileri nasıl kullanılacağına duruma göre karar verebiliyor.

Tüm veri hareketleri Blockchain üzerinde kayıt altına alındığından, verilerin silinmesi ihtimaline karşı şeffaflık sağlanıyor. Bu bağlamda geleceğin otonom sürüş sistemlerinin de yeni fonksiyonlar kazanması muhtemel. Örneğin bu sayede yerel olarak toplanan ve otonom sürüşü geliştiren veriler, güvenli bir şekilde diğer araçlarla paylaşılabilir ve müşteriler, korumalı bir şekilde paylaşılan verilerinden yararlanabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.