Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete'de yayınlandı!

Resmi Gazete'de yayınlanan yeni karar, en çok da Çinli otomobil üreticilerini zorlayacak gibi duruyor. İşte detaylar!

Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete'de yayınlandı!

Türkiye'nin otomotiv sektöründe giderek büyüyen bir pazar haline gelmesi, pek çok Çinli otomobil üreticisinin dikkatini çekiyor. Ancak dün Resmi Gazete'de yayınlanan bir karar, Türkiye'ye giriş yapacak yeni otomobil markaları için bazı zorunluluklar getirdi.

Yeni markaların Türkiye pazarına adım atabilmesi için TSE standartlarında en az 20 yetkili servis açma ve Türkçe hizmet verecek en az 40 personelin görev yapacağı bir çağrı merkezi kurma zorunluluğu getirildi. Bu adımın, Türkiye'de hizmet veren otomobil markalarının müşteri memnuniyetini artırmayı ve satış sonrası destek hizmetlerini güçlendirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Bu karar Çinli markaları çok üzecek! Resmi Gazete'de yayınlandı!

Ancak, dikkat çeken bir diğer detay ise bu zorunluluğun AB ülkeleri ve Serbest Ticaret Anlaşması imzalanan Güney Kore ve İngiltere gibi ülkeleri kapsamayacak olması. Bu durum, Türkiye'nin Çin menşeli otomobil markalarını özellikle hedef aldığı yorumlarına neden oluyor.

Otomotiv sektöründeki rekabetin giderek küresel boyutta daha fazla arttığı bir dönemde, Türkiye'nin bu adımıyla yerel pazarını koruma amacı güttüğü ve aynı zamanda yeni giriş yapan markalara standartlarını yükseltme yükümlülüğü getirdiği ifade ediliyor. Türkiye'nin otomotiv sektöründeki büyüme ve gelişme çabalarının bir yansıması olarak görülen bu kararın sektördeki dengeleri nasıl etkileyeceği ise ilerleyen süreçte daha net bir şekilde ortaya çıkacak.