Bugatti iyice abarttı: Adeta uçakla yarışacak

Bugatti tarafından geliştirilen yeni hibrit motor ulaşabileceği hız ile adeta uçaklara kafa tutacak.

Bugatti iyice abarttı: Adeta uçakla yarışacak

Bugatti, yeni Chiron modeline hayat verecek olan devrim niteliğindeki V16 motorunu “Automotive Future Summit”te Londra’da tanıttı. Bu hibrit motor, geçmişin turboşarjlarından vazgeçerek neredeyse bir metre uzunluğa sahip. Bu yenilik, Bugatti'nin Mistral ve Bolide modellerinin üretimi tamamlanırken, klasik W16 motorunun sonunu işaret ediyor.

Bugatti iyice abarttı: Adeta uçakla yarışacak - Resim : 1

Bugatti iyice abarttı: Adeta uçakla yarışacak

Yeni V16 motor, kendisi 1.000 beygir gücünden fazlasını üretecek bir plug-in hibrit sistemin parçası. Bununla birlikte, iki tanesi ön tekerlekler, biri ise arka tekerlek için olmak üzere üç elektrik motoru ile birleşerek toplamda 1.800 beygir gücüne ulaşıyor. Bugatti, bu araç ile 0'dan 200 km/h hıza sadece 5 saniyede ulaşılabileceğini, 300 km/h hıza 10 saniyede çıkılabileceğini ve 445 km/h gibi inanılmaz bir maksimum hıza erişilebileceğini iddia ediyor. Elektrikli sürüş keyfi yaşamak isteyenler için de 24.8 kWh'lik bir batarya, 80 kilometrelik bir menzil sunuyor.

Sızan casus fotoğraflar, iç tasarımın İsviçre mekanik saatlerinin detaylı tasarımından ilham alarak retro bir temaya sahip olacağını gösteriyor. Üretim adedinin ise son derece sınırlı olacağı, hatta 300 adet bile olmayacağı düşünülüyor.