Otomobil

CES 2015'in en gözde sürücüsüz otomobili: Mercedes F015 Luxury in Motion

CES 2015'te sürücüsüz otomobil kategorisinin en gözde ürünü Mercedes F015 Luxury in Motion tanıtıldı.

CES 2015'in en gözde sürücüsüz otomobili: Mercedes F015 Luxury in Motion

Dünyanın en büyük tüketici elektronik fuarı olarak bilinen CES (Consumer Electronics Show) kapılarını Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde açtı. Kumarhaneleri ile tanınan ünlü şehir beş gün boyunca iskambil kağıtlarını ve zarları bir tarafa koyarak etkinliğe odaklanmış durumda.

CES 2015 fuarında pilotsuz hava araçları, sürücüsüz otomobiller ve internete bağlı kıyafetler gibi birçok teknolojik yenilikler bulunuyor. Fuarın en gözde ürünleri arasında ise “Sürücüsüz otomobiller" yer alıyor. Fuar geniş kapsamlı teknolojik ürünleri kapsadığı için büyük otomobil üreticileri de bu fuarda ürünlerini tanıtmak için hazır bulunuyor.

1420585769_img20150107010424.jpg

Bu fuara damgasını vuran otomobillerden birtanesi ise hiç şüphesiz Mercedes’in F015 Luxury in Motion modeli oldu. Alman üreticinin geleceğin otomobili olarak lanse ettiği prototip, sürücü ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Dört yolcusunun yüz yüze oturabildiği araçtaki ekranlar yolcuların otomobili kontrol edebilmelerini ve internet hizmetinden faydalanmalarını sağlıyor.

1420585791_img20150107010443.jpg

Otomobilde bulunan LED alanlarının ışığı ise sürüş moduna göre değişiyor. Mercedes F 015 bir insan tarafından yönlendirildiğinde beyaz olan ışıklar, sürücüsüz sürüş modunda maviye dönüşüyor. Gelecekte otomobilin o anda kimin tarafından kullanıldığının yetkili merciler ve yasalar tarafından bilinmek isteyebileceği göz önüne alınınca Mercedes F 015'in LED ışıklarıyla yaptığı bu bilgilendirme kulağa daha anlamlı geliyor.

Tıpkı BMW'nin i3 ve i8 modellerinde olduğu gibi, Mercedes F 015'te de ana malzeme olarak karbon fiberle güçlendirilmiş plastik tercih edilmiş. Hidrojen yakıtla çalışan otomobilin yürüyen aksamı için de karbon fiberle güçlendirilmiş plastik kullanılmış. Mercedes'in bu sıradışı konseptinin yollara ne zaman çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.