Çin, elektrikli otomobilde Apple'a yardım etmeyi reddetti!

Elektrikli otomobil üretiminde Çinli üreticiler Apple ile çalışmayacağını açıkladı. Bu nedenle, Apple elektrikli otomobillerini pazara geç sürecek. İşte detaylar.

Çin, elektrikli otomobilde Apple'a yardım etmeyi reddetti!

Apple uzun zamandır elektrikli otomobilleri Apple Car'ın seri üretimine hazırlanıyor. Bunu yapmak için, şirket iki Çinli pil üreticisiyle pazarlık yaptı. Ancak müzakereler sonunda çıkmaza girdi.

Bunun nedeni, elektrikli araçlar için pil üretiminde uzmanlaşmış CATL ve BYD şirketlerinin, ABD'de sadece Apple'a hizmet verecek çalışma grupları oluşturmayı ve fabrikalar kurmayı reddetmesiydi. Çinli üreticilerin temsilcilerine göre, işletmeleri potansiyel bir müşterinin tüm gereksinimlerini karşılayacak koşullar yaratamadı.

Çinli Elektrikli Otomobil Parça Üreticileri Apple’ı Neden Reddetti!

Çinli bu şirketler benzerlerinden daha ucuz olan lityum-demir-fosfat pillerin geliştirilmesinde rakiplerinden daha gelişmiş konumda bulunuyorlardı ve kararlarını açıkladılar. Apple bu teknolojiye firmaların ilk olmaları ve uygun fiyatları sebebi ile odaklanmıştı.

Çin, elektrikli otomobilde Apple'a yardım etmeyi reddetti! - Resim : 1

Elektrikli araçlar için pil üretiminde dünyada ilk sırada yer alan CATL şirketinin müzakerecilerinden birinin temsilcilerine göre, üretici firma ABD ile Çin arasındaki siyasi gerginliklerin yanı sıra projenin yüksek maliyeti nedeniyle ABD'de bir fabrika kurmayı kabul etmedi. Buna ek olarak, şirket üretime başlamak için personel eksikliğine atıfta bulundu ve üretici yeterli sayıda çalışan bulamadı.

Lancaster, Kaliforniya'da demir fosfat pil fabrikası bulunan ikinci bir Çinli şirket olan BYD, yeni bir tesis kurmayı ve faaliyet gösterecek bir ekip kurmayı reddetti. Bunun nedeni olarak ta yalnızca Apple için sarf malzemelere odaklanamama kararı aldıklarını açıkladılar.

Bu nedenlerden dolayı Apple, Çinli üreticilerle görüşmeleri şimdilik sonlandırdı. Şimdi Apple görüşmelere tekrar başlar mı veya başka bir yol mu izler bilinmiyor. Görünen o ki iki ülke arasında gizli savaş devam ediyor.