Çinli otomobil üreticisi Tesla'yı solladı! Elon Musk'ı şaşırtan satış rakamı

Çinli elektrikli otomobil üreticisi Tesla'yı dahi geride bırakan satış rakamına ulaştı. İşte konuyla ilgili tüm detaylar.

Çinli otomobil üreticisi Tesla'yı solladı! Elon Musk'ı şaşırtan satış rakamı

BYD, 2022'nin ilk yarısında satışlarda dünyanın önde gelen EV üreticisi olarak Tesla'yı geride bıraktı. Çinli şirket, bu yılın ilk altı ayında Tesla'nın 564.000'ine kıyasla yaklaşık 641.000 elektrikli araç sattı.

Yarım yıllık BYD satış rakamı, yıllık %300'lük büyük bir gelişme denebilir. Bu ayrıntılar, iki markanın şirket dosyalarından alındı. BYD, Hayalinizi İnşa Edin anlamına geliyor ve gerçekten de Çin içindeki ve dışındaki pazarlarında EV'lerin erişimini genişletiyor. Merkezi ülkenin güneyindeki Guangdong Eyaletindeki Shenzhen Şehrinde. BYD'nin mükemmel H1 2022 performansı, endüstrinin takdirini kazanıyor.

Çinli otomobil üreticisi Tesla'yı solladı! Şok eden satış rakamı

tesla

Tesla'nın, COVID-19'un yeniden canlanması nedeniyle Şanghay fabrikasındaki kesintiler ardından projeksiyonlarında düşüş yaşadığı bildirildi. Tesla ayrıca bazı düzenleyicilerle Tesla Model Y ve Model 3'ün geri çağrılmasına yol açan sorunlar yaşıyor. Bunun nedeni 59.000 arabanın acil çağrı sisteminde gözlemlenen bir arıza. Bunlar, Tesla'nın ezici ikinci çeyrek performansına ek olarak, 2022'nin ilk çeyreğine göre %18'lik bir düşüş gösteriyor.

Bir başka dönüm noktasında BYD, EV pil segmentinde de güçlü bir performans sergiledi. Dünyanın en büyük ikinci EV pil üreticisi olmak için LG'yi bile geride bıraktı. BYD, Nisan 2022'den bu yana LG'nin önünde güçlü bir aylık performansını sürdürdü. Çinli CATL, EV pil pazarında 1 numaralı oyuncu olarak hala en üst sıradaki yerini koruyor.