Otomobil

Direksiyon ve pedalların olmadığı bir Apple Car’a hazır mısınız?

Teknoloji dünyasının en önemli markalarından biri olan Apple, yeni bir maceraya adım atmak için artık adeta gün sayıyor.

Direksiyon ve pedalların olmadığı bir Apple Car’a hazır mısınız?

Apple her ne kadar şu an için akıllı cihaz sektörlerine ağırlık veren bir şirket görünümünde olsa da, Amerikalı teknoloji devinin gelecekte yapmak istediği şeylerin bir sınırı yok. Şirketin en büyük planlarından biri olan otonom araç üretiminde ise artık yavaş yavaş detayların ortaya çıkmaya başladığı konuşuluyor.

Buna göre Apple Car ismiyle anılan yeni akıllı otomobilde hiçbir şekilde direksiyon veya gaz/fren pedalları yer almayacak. Bu yönüyle %100 otonom araç olarak tasarlanan aracın iç tasarımlarında da şu ana kadar görülmemiş yenilikler mevcut olacak.

Direksiyon ve pedalların olmadığı bir Apple Car’a hazır mısınız?

Tahmin edebileceğiniz üzere araçta direksiyon, pedal vb. gibi en temel donanımların bile olmaması iç mekanın epey ferahlaması manasına geliyor. İşte bu boş alanı en iyi şekilde değerlendirmek isteyen Apple’sa, klasikleşmiş önlü arkalı koltuk tasarımını terk ederek her ikisi de birbirine bakan yeni bir koltuk modeli geliştirmiş. Şirketin amacı ise, yolcuların yolculuk esnasında birbirinin yüzlerine bakarak sohbet edebilmelerine yardımcı olabilmek.

Bununla birlikte Apple Car’ın önünde hala çok önemli bir engel var. Amerika Birleşik Devletleri Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, otonom araçlarda gerekmesi halinde insan müdahalesine izin veren bir direksiyon sisteminin mevcudiyetini şart koşuyor. Şu an Apple Car için böyle bir ekipmana yer vermeyen Apple’ın bu sorunu nasıl çözeceği ise merak ediliyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.