Otomobil

Dizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Avrupa’da uzun zamandır gündemi meşgul eden fosil yakıtlı araçların üretiminin yasaklanmasına dair karar uzun tartışmaların sonucunda resmen onaylandı.

Dizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Avrupa Birliği, oldukça uzun bir süredir benzin ve dizel ile çalışan araçların üretiminin yasaklanması konusunda çalışmalar yürütüyordu. En nihayetinde bu yılın başında 2035 yılından itibaren benzin ve dizel ile çalışan araçların üretiminin tamamen yasaklanmasına yönelik bir karar alan örgüt, bu kararının onaylanması için üye ülkelerin onayına sunmuştu.

Birlikten alınan bu karara ilk tepki Almanya’dan gelince, söz konusu kararın uygulanabileceğine olan güven sarsılmış akabinde beş ülkenin daha benzer bir çıkış yapmasıyla ise zaten sarsılan güven tamamen yıkılmıştı. Ancak Avrupa Birliği geçtiğimiz gün herkesi şaşırtan o kararın resmen onaylandığını duyurdu.

Dizel araç sahiplerini üzecek karar onaylandı!

Buna göre, 2035 yılından itibaren hiçbir istisna olmaksızın benzin ve dizel yakıtla çalışan araçların üretimine son verilecek. Bu konuda en sert tepkiyi gösteren Almanya’nın bile onayladığı bu karar sonrasında, 2035 yılı için benzin ve dizel yakıtlı araçlar için yolu sonu görünmüş oldu.

Öte yandan Almanya’nın nasıl ikna edildiği de anlaşıldı. Buna göre kararda bütün içten yanmalı motorlar değil sadece benzin ve dizelle çalışan içten yanmalı motorlar yasaklandı. E zaten geriye ne kaldı diye düşünebilirsiniz. Başta Almanya olmak üzere pek çok ülke hidrojen kaynaklı yakıt ve sentetik yakıtlar üzerinde çalışıyor. Eğer bu yakıt türü gerçekten maliyet olarak benzin ve dizelin yerini alabilirse, içten yanmalı motorlar da ömürlerini birkaç on yıl daha uzatmayı başarabilirler.

Yorumlar
Ünlü
Yine bişeyleri kaldırıyorlar, kalkanlarda bugun,
Cevapla
Foto Hakkı Tayfun
Tadilat ile araçlar elektrikli ye dönecek, motor değişimi yeterli.
Cevapla
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
❤️❤️BENZİN VE DİZEL❤️❤️
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
🤢🤮ELEKTRİKLİ ARABALAR🤮🤢
DANIEL DANNY❤️BUSE SPLIT
💩💩ELEKTRİKLİ ARABALAR💩💩
Yakamoz
Neyi üretecek pilli araçlar menzil olarak en fazla 500 km yapıyor her 500 km de 5 yada6 saat beklersen Almanya'nın bir ucundan diğer ucuna gitmek 2 gün sürer kim vazgeçer bunlar önce uçakları kerozinden kurtarsın daha sonra araçlara donerler
Cevapla
Turgut
Hindistan nın üretmiş olduğu elektrik li araç alüminyum pilli tek şarjda 1800km gidiyor %50 şarj dolma süresi ise 45 dk bu kapasiteye daha hiçbir araç yaklaşmış değil
şahin kuş
herşeyi fiyat belirler, ucuz yakıt olmazsa hiç bir şey kalıcı olmaz, yaygınlaşamaz. evdeki elektriğe para yetmiyor. bu kadar araca enerji nerden bulacak
Cevapla
Özcan
Ölmez sağ kalırsak 2035 ye görüşürüz 😂
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.