Dizel otomobil sahiplerine kötü haber, artık trafiğe bile çıkmayacaklar

Çevre Koruma Ajansı (EPA), çarşamba günü otomotiv endüstrisi için nihai kirlilik emisyon standartlarını açıkladı.

Dizel otomobil sahiplerine kötü haber, artık trafiğe bile çıkmayacaklar

Geçen yıl önerilenlerden daha gevşek bir zaman dilimi içeren düzenlemeler, 2032 yılına kadar ABD'deki yeni binek otomobil ve hafif kamyon satışlarının çoğunun elektrikli veya hibrit olması gerektiğini zorunlu kılıyor.

Dünya, iklim değişikliği nedeniyle felaket bir yörüngede ve petrol ve gaz endüstrisinden gelen hiçbir temelsiz komplo teorisi ya da konuşma konusu, Donald Trump ya da başkası bunu değiştiremeyecek. Yalnızca fosil yakıtların ve emisyonların aşamalı olarak ortadan kaldırılması, en kötü etkilerini ortadan kaldırabilir. Biden Yönetimi'nin EPA'sı, sendikalar ve otomobil üreticileri gibi paydaşlara günümüzün siyasi gerçekliklerinin mayınlarında yön bulmaları için kemik atarken bunu yapmaya çalışıyor.

Dizel otomobil sahiplerine kötü haber, artık trafiğe bile çıkmayacaklar

Nihai kurallar, gazla çalışan araç alımlarını sona erdirmek için bir zaman çizelgesi sunuyor ve ABD otomobil satışlarının çoğunu 2032 yılına kadar tamamen elektrikli, hibrit, plug-in hibrit veya gelişmiş benzinli hale getiriyor. Geçiş 2027'de başlıyor ancak 2030 sonrasına kadar tempoyu yavaşlatıyor. EV'lerin 2032 yılına kadar araç satışlarının üçte ikisini oluşturmasını öngören geçen nisan ayında önerilen standartlardan önemli bir değişiklik.

Bu değişim, iklim değişikliğine karşı verilen kritik mücadeleyi 2024 otomobil sendikası onaylarıyla dengelemek zorunda olan Biden için seçim yılında verilen bir uzlaşmaydı. İşçi sendikaları, EPA'nın geçen yıl önerdiği gibi daha agresif bir geçişin iş kayıplarına yol açacağı korkusuyla daha rahat bir tempo için baskı yapmıştı. Elektrikli araçlar genellikle geleneksel gazla çalışan araçlara göre daha az montaj işçisine ihtiyaç duyuyor.

Ayrıca kurum, dizel otomobillerin trafikten kaldırılması konusunda da çok ısrarcı. Sadece Amerika'da değil, tüm dünyada dizel otomobillerin yasaklanması için yoğun bir çaba sarf ediliyor.