Otomobil

Dünyanın beyin kontrollü ilk otomobili

Akılla kontrol edilebilen otomobil geliyor.


Toyota, Nissan ve Tesla gibi otomotiv devleri, kendi kendine giden otomobiller konusunda çalışmalar yapıyor ancak, bu markaların sunacağı otomobiller tek fütüristik otomotiv teknolojisi olmayabilir.

Çin'in Nankai Üniversitesi'nden bir ekip, beyin sinyalleri ile kontrol edilen bir otomobil prototipi geliştirdi. Ekip, geriye, ileriye sürmek, kilitleme ve kilidini açmak gibi arabayı komuta etmeye yarayacak, beyin sinyallerini kullanan bir teknoloji üzerinde çalışıyor.

Projenin araştırmacılarından biri olan Zhang Zhao yaptığı açıklamada, 16 electroencephalogram (EEG) sensörlerinden oluşan başlığın, sürücünün beyin aktivitesini tespit edeceğini ve bu şekilde aracı kontrol edebileceğini söyledi. Zhao, beyin sinyallerini bir bilgisayarın deşifre ettiğini ve ilgili otomobil için komuta çevirdiğini söyledi.

1449651922_front-lights-view-1.jpg

İlk sürücüsüz otomobile imza atan Google, bu otomobillerini beş yıl sonra piyasaya sürecek. Toyoto ve Nissan ise 2020 yılında sürücüsüz otomobillerini sunacak. Çinli üretici Great Wall Motors tarafından geliştirilen beyin ile kontrollü otomobil şimdilik düz bir çizgide gidebiliyor. Proje lideri doçent Duan Feng, bu aracın fiziksel engelli sürücülere kolaylık olması amacıyla geliştirildiğini söyledi. Geliştirilen aracın piyasaya ne zaman çıkacağı ise henüz bilinmiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.