Otomobil

Efsane de artık elektrikli: Subaru Solterra

Bir döneme damgasını vuran performanslı araçlarıyla tanınan marka yeni nesil yüzde 100 elektrikli otomobili Subaru Solterra modelini tanıttı.

Efsane de artık elektrikli: Subaru Solterra

Subaru'nun tamamen yeni global tam elektrikli SUV modeli olan Solterra resmi olarak tanıtıldı. Yeni model 2022 yılında satışa sunulacak. Bir süredir ismi merak edilen araç ile ilgili bilgilerin açıklanması ile beraber bu merak da sona erdi. 

Subaru’nun tam elektrikli C segmenti SUV aracı olan "Solterra", Batarya Beslemeli Elektrikli Araçlara (BEV) özel olarak tasarlanan e-Subaru Global Platformu üzerine tasarlanacak olan ilk Subaru araç olacak.

Otomobilin batarya kapasitesi, menzili, şarj süresi gibi teknik verileri şimdilik belli değil. Halen geliştirilmesi aşamasında olan Subaru Solterra ile ilgili bu detayların önümüzdeki aylarda belli olması bekleniyor. 

Efsane de artık elektrikli: Subaru Solterra

Subaru ve Toyota tarafından ortaklaşa geliştirilen e-Subaru Global platformu, bir aracın önü, merkezi ve arkası gibi birden çok modülünü ve komponentini birleştirerek çeşitli araç türlerinin verimli bir şekilde piyasaya sürülmesini sağlıyor. İki şirket, tecrübe ve bilgi birikimlerini tamamen yeni bir platform oluşturmak için bir araya getirirken, Subaru, her zaman peşinde olduğu üstün pasif güvenlik ve araç stabilitesini de bu özel BEV (Batarya Beslemeli Elektrikli Araç) platformunda hayata geçirmeyi hedefliyor.

Toyota ile beraber geliştirildi

Sadece platform değil, yeni SUV “Solterra”’ da Subaru ve Toyota tarafından ortaklaşa geliştirildi ve bu kapsamlı iş birliği çerçevesi, ürün planlaması, tasarım ve performans değerlendirmelerini de içeriyor. Bu geliştirme kapsamında, iki şirket, Subaru’nun uzun yıllara dayanan dört tekerlekten çekiş (AWD) teknolojisi ile Toyota’nın olağanüstü araç elektrifikasyon teknolojisinden kaynaklanan güçlerini, yalnızca tam elektrikli bir aracın sunabileceği özelliklere sahip yeni bir SUV oluşturmak amacıyla birleştirdi.

Soltera ismi nereden geliyor?

"Solterra" adı, "Güneş" ve "Dünya" anlamına gelen Latince kelimeler olan "SOL" ve "TERRA" sözcüklerinin birleştirilmesinden oluşuyor. 

Solterra markanın hangi serisinde yer alacak?

“Solterra”, SUBARU SUV araçlar, ASCENT, OUTBACK, FORESTER ve SUBARU XV serisine katılacak ve 2022'nin ortasında Japonya, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ve Çin pazarlarında satışa sunulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.