Ekim ayında en çok satan 2. el otomobiller belli oldu

Ekim ayında en çok ilgi gören 2. el otomobiller belli oldu. İşte detaylar.

Ekim ayında en çok satan 2. el otomobiller belli oldu

Otomobil piyasasındaki durum bir süredir araç sürücülerini üzecek gelişmelere şahit oluyor. Bu durum 2. el araçlar için de geçerli. Özellikle pandemiden beri otomobil fiyatlarında ciddi bir artış söz konusu. Bu kapsamda vatandaş artık uygun ve problemsiz araçlara yönelmeye başladı. Yapılan analizlere göre Ekim ayında en çok satan araçlar belli oldu.

Araştırma ilanda olan ikinci el araçlar göz önünde bulundurularak yapıldı. Çıkan sonuçlara göre, ikinci el otomotiv pazarında Renault ve Fiat hakimiyet kurmuş durumda. 

Ekim ayında en çok satan 2. el otomobiller belli oldu

Ekim ayında en çok satan 2. el otomobiller belli oldu - Resim : 1

İkinci el otomotiv platformu arabam.com, Ekim ayına ilişkin analizini duyurdu. Görünüşe göre ilanda olan onca araca rağmen 50.000 ve altı bir araç bulmak imkansız. 

Platformun verilerine göre Ekim ayında ilanda olan ikinci el otomobillerin yüzde 19'u Renault. Aynı zamanda Fiat da Ekim ayında Renault ile kaderi paylaşmış. Bu iki markayı takip eden diğer markalar ise yüzde 15 ile Volkswagen, yüzde 12 ile Ford, yüzde 10 ile Opel, yüzde 7 ile Hyundai, yüzde 6 ile Peugeot, yüzde 5 ile Toyota, yüzde 4 ile Citroen ve yüzde 3 ile de Honda olmuş.

Ekim ayında en çok Renault Clio ile Opel Astra ilgi görmüş. Bu iki modelin ekim ayında ilanda olma oranı yüzde 13 olarak belirlenmiş. Renault Megane yüzde 12, Ford Focus yüzde 11, Volkswagen Passat yüzde 10, Toyota Corolla yüzde 10, Fiat Egea yüzde 8, Honda Civic yüzde 8, Volkswagen Polo yüzde 8 ve Opel Corsa ise tüm ilanların yüzde 7'sini oluşturmuş.

Ayrıca ilandaki araçların yüzde 55'i dizel olarak karşımıza çıkıyor. Benzinli araçların oranı ise yüzde 19. Kilometre olarak da ilanda olan araçlar çok iç açıcı değil. İlandaki araçların yüzde 77'sinin sahip olduğu kilometre, 50 bin ile 300 bin kilometre arasında yer alıyor. İlanların yüzde 67'si manuel vitese sahip. Yüzde 33'lük bölümü ise otomatik vitesli araçlar oluşturuyor.