Elektrikli araçların ortaya çıkışından bu yana teknoloji uzun bir yol kat etti ve pil teknolojisinin hızla gelişmesiyle, elektrikli aracınızdan en iyi şekilde yararlanmak mümkün oldu.


Pil ömrü ve menzili, araç sahipleri için önemli bir konu. Elektrikli aracınızın ve aküsünün uygun şekilde bakımı ve şarj etme alışkanlıklarını olması gerekli.


İşte size şarj etme ile alakalı 4 önemli ipucu;

1. Aşırı sıcaklıklardan kaçının


Piller, içlerindeki elementler arasındaki kimyasal bağlara ve reaksiyonlara dayanır. Modern Lityum-iyon piller, çalışabilecekleri sıcaklık aralığını büyük ölçüde iyileştirmiştir, ancak ideal olarak aşırı sıcaklıktan kaçınmak önemli bir konudur. Bu durum hem aşırı sıcak hem de aşırı soğuk içinde geçerlidir, çünkü her ikisi de uzun vadede pil ömrünü hızlandırılmış bir oranda azaltma potansiyeline sahip etkenlerdir.

Sıcak yaz günlerinde gölgeye veya örtünün altına park edin. Aynı şekilde, bir kar fırtınasında dışarıya park etmeyin. Bir garaja park etmek en iyi seçenektir, bu arabanızı en kötü soğuktan uzak tutmak için bir garajın içinde bile olsa pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Bunu başaramadığınızda, akünün termal yönetim sistemleri sizin için işleri yöneterek aküyü doğru sıcaklıkta tutacağından, aracı şarja takmak sorunları azaltacaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.