Otomobil

Elektrikli araç pazarında Tesla yine lider!

Analitik Firma Canalys, 2021'in ilk yarısında elektrikli otomobil pazarını analiz etti. Tesla beklentileri boca çıkarmadı fakat sonuçlar çok dikkat çekici.

Elektrikli araç pazarında Tesla yine lider!

2021'in ilk yarısında küresel olarak toplam 2,6 milyon elektrikli araç satıldı ve bu bir yıl öncesine göre yüzde 160 arttı. Bu rakam analistlerin beklentilerini aştı bu rakam içten yanmalı motora sahip otomobillerden daha yüksek oldu. Keza bu segment sadece yüzde 26 büyüdü.

Akut bileşen sıkıntısına rağmen, akülü elektrikli araçların (BEV) ve plug-in hibritlerin (PHEV) küresel satışları yıllık bazda yüzde 160 arttı.

2021 Elektrikli Araç Satış Oranları!

Elektrikli araç satışlarının neredeyse yarısı yüzde 47 ile Çin'den geldi. Aynı zamanda, Avrupa toplam satışların yüzde 40'ı ile en yüksek geçiş oranlarını gösteren bölge oldu ve satışların yüzde 15’ini oluşturdu. Norveç'te elektrikli araçların toplam yeni otomobil satışları içindeki payı yüzde 80'e ulaştı.

Elektrikli araç pazarında Tesla yine lider! - Resim : 1

EV satan en iyi beş otomobil üreticisinin performans dökümü:

  • Tesla yüzde 15'lik payla dünya pazarına liderlik etti. Çin anakarasındaki üretimin ikinci yılında da güçlü kalmasıyla buradaki satışlar güçlü kaldı. Tesla Avrupa'da lider olamadı, ancak ABD'de hakimiyetini sürdürüyor.
  • Volkswagen Grubu yüzde 13 pazar payı ile ikinci sırada yer aldı ve Avrupa'da liderliğini korudu. VW, EV'lerden oluşan modelleri ile başarılı oldu. Ancak araçlarını müşterilerine erken teslim eden VW, diğer birçok otomobil üreticisi gibi, çip kıtlığı nedeniyle bir dizi sipariş iptali ve uzun müşteri teslim süreleriyle karşı karşıya kaldı.
  • SAIC, GM ve Wuling'in birleşimi olan SGMW yüzde 11 pazar payı ile üçüncü oldu. Gruptaki en büyük başarı Çin'deki Hongguang Mini EV oldu.
  • BMW Group, ilk çeyrek 2021'de yüzde 6'lık payla dördüncü oldu. BMW ve Mini son zamanlarda birkaç EV piyasaya sürdü.
  • Stellantisyüzde 6 pay ile beşinci sırada yer aldı. Grup, mevcut 14 markanın araçlarında kullanmak üzere dört yeni EV platformu tanıtacak. Fiat 500 EV, 2021'in başlarında başarılı bir lansmanla çıkarken, eski PSA Grubu'ndan birkaç EV satış hacmine yardımcı oldu.

Tesla yüzde 15'lik payla elektrikli araç pazarında tartışmasız lider olmaya devam ediyor. Son zamanlarda, Elon Musk'ın şirketi önemli bir başarıya imza attı ve küçük Model 3 Sedanı (dünyanın en çok satan elektrikli otomobili) toplamda 1 milyondan fazla sattı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.