Otomobil

Elektrikli araç sahipleri pişman oldu benzin ve dizele geri dönüyorlar

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre elektrikli araçlara geçiş yapan sürücülerin %18'i araçlarını bırakıp benzin ve mazot yakan fosil yakıtlı araçlara geri dönüyor.


Elektrikli araçlar şüphesiz ki geleceğin teknolojisi ve Elon Musk'ın kurduğu Tesla otomobillerinin ateşlediği fitil ile beraber tüm dünyada hızla elektrikli araçlara doğru geçiş başladı. Bugün neredeyse bütün firmalar artık klasik içten yanmalı motora sahip araçların yanında elektrikli veya en azından hibrit araçlar da üretiyor. Fakat dünya buna hazır mı? Son gelen haberlere göre, pek de hazırlıklı değil...

Elektrikli araçlar terk ediliyor

ABD'de yapılan bir araştırma elektrikli araç kullananların %18 gibi bir payının elektrikli araçlarından vazgeçerek benzinli veya dizel araçlarına geri döndüğünü gösteriyor. Üstelik hibrit kullananlar için bu oran %20 civarında. Yani elektrikli sahibi her 100 kişiden 18'i, hibrit sahibi her 100 kişiden 20'si araçlarından memnun kalmadıklarından dolayı eskiye dönüş yapmış durumda. Peki bunun sebepleri neler?

Asıl sebep şarj sıkıntısı

California Davis Üniversitesi'nin yaptığı araştırma gösteriyor ki en büyük sebep araç şarj sıkıntısı. Bu yeni nesil araçlarından vazgeçenlerin tamamının ortak şikayeti araçlarını şarj etmekte yaşadıkları sıkıntılar. Peki neredeyse her hafta yeni bir batarya ve şarj teknolojisini duyuyorken, her firmanın aracımız yarım saatte %80 şarj oluyor, bu şarj ile yüzlerce kilometre gidiyor gibi söylemleri bulunuyorken neden bu sıkıntılar yaşanıyor? 

İşin doğrusu madalyonun öteki tarafı pek de öyle değil. Şarj istasyonu altyapısı halen oldukça zayıf. Hele ki araştırmanın yapıldığı ABD'nin, şarj istasyonu altyapısı konusunda dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğunu ve orada bile insanların şikayetçi olduğunu düşünürsek Türkiye'de elektrikli araç sahibi olmanın halen daha ultra lüks bir şey olduğu daha iyi anlaşılır. Problem aracın uçuk fiyatını karşılayabilip almakla bitmiyor maalesef...

Apartmanlarda oturanlar daha çok sıkıntı çekiyor

Ayrıca apartmanlarda oturanların araçlarını evde şarj edebilmeleri neredeyse imkânsız gibi. Yeni genelgeye göre artık bina otoparklarının kapasitesinin %5'i kadar elektrikli araç şarjına uygun otopark yapılması gerekiyor fakat şimdilik böyle bir seçenek sadece belki yeni yapılan sitelerde vardır. Bunun dışında otoparkı bile olmayan birçok bina olduğunu düşünürsek aracı evde şarj etmek için tek seçenek balkondan üçlü priz sarkıtmak kalıyor ki bu da hem komik bir görüntüye yol açacaktır, hem de bir çok firma araçlarının uzatma kablosu ile şarj edilmesi sonucunda aracı garanti dışı bırakacaktır.

Araştırmanın diğer sonuçları da gösteriyor ki Tesla sahipleri araçlarına daha sadık iken Fiat gibi geleneksel araç üreticilerinin elektrikli araçlarını daha hızlı terk ediyorlar. Ayrıca erkekler kadınlara göre elektrikli araçlarına daha sadıklar.

Yorumlar
hik met
fosil yakıtlı araçlar bitti. artık bunu herkesin anlaması lazım. eskiye rağbet olsaydı, bit pazarına nur yağardı. batarya sıkıntısı çok sürmeyecek. yeni geliştirilen bataryalar hem çok daha güçlü hem de çok daha çabuk şarj oluyor. mesela 3 kg ağırlığındaki bir bataryayı arabadan söküp evde şarj edip yeniden arabaya monte etmek toplamda yarım saat sürüyor. ama ilerde belki de 30 saniyede şarj olan bataryalar göreceğiz. norman otomobiller de ortadan kalkacak. drone otomobiller 2023 den itibaren yollarda. yerin 1 m üzerinden gidiyor. motor yok, lastik yok, gürültü yok, egzoz kirliliği yok, karbüratör yok, benzin ve gaz tüpü yok.
Cevapla
yusuf
katılmıyorum. elektrifikasyon çok zaman alacak. en az 30 senesi var tam manasıyla oturması için
BARIŞ KURALLI
Önde bir motor ve sadece 5-10 litre benzin alabilen bir kapasite. Motor sadece jeneratör görevi görecek ve evlerimizde ki jeneratör mantıği ile pilleri dolduracak.
Cevapla
Asdfghjkl
Ben ona ilave depo yapar yinede benzinli kullanırım
Mehmet
Yeni nissan qasqhailerde boyle bir motor var
Volkan Başer
Elektrikli araçların şu anki teknoloji ile yaygınlaşması imkansız.Muhtemel gelecek hidrojen yakıt hücresi teknolojisinde
Cevapla
Eyüp bayraktar
Yollarda farklı bir şerit olsun orada elektrikli araçlar şarj olsun yolda giderken bunu geliştirsimler
Cevapla
Son_Asgardlı
Yarım saatlik / 15dk lık şarj ile 600km ve üzerini yaptığı an kimse elektrikli araçtan vazgeçmez,iklimlendirme kullanınca 400km ye düşmesi kabul edilebilir.Batarya yapısını çok katman ve çok parçalı yapıp kullanırken birlikte şarjda ayrı ayrı yaparak süreyi en az gücü en yüksek yapabilirler,batarya teknolojisini bilemem kimyacı değilim.
Cevapla
Tayip
Zor kardeşim o
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.