Otomobil

Elektrikli araç yapan lise Avrupa’da ders verecek

Kayseri Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri, Türkiye’de ilk kez lise düzeyinde elektrikli araç üretti.


Kayseri'de bulunan Merkez Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde, ilk kez lise düzeyinde elektrikli araç üretildi. Elektrik ve Elektronik Teknolojisi ve Motorlu Araçlar Teknolojileri Alanı öğrenci ve öğretmenlerinden oluşan 8 kişilik bir ekip, çorap örme makinesinin motorundan yaptıkları araç sayesinde Avrupa'nın birkaç ülkesinde ders verecekler.

2011'de kısıtlı imkanlarla 38 KEML 001 plakalı aracı üreten ekip, MEB desteğini aldıktan sonra 38 KEML 002 aracı ürettiler. Yapımda büyük emeği bulunan öğretmenlerden biri olan Mustafa İçöz, "Yıllardır düşündüğümüz bir projeydi ama maddi imkansızlıklardan dolayı yapamamıştık. İlk yaptığımız aracı şu anda işveren olan iki öğrencim yardımcı olduğu için yapabildik. Öğrencilerimden biri motorunu verdi, motoru çorap örme makinesinden söktük ve araca taktık. Okulun imkanlarıyla hurda bir aracı aldık, bütün mekaniklerini söktük, tekrar dizdik, üzerine kaplama yaptık ve elektrikli sistemini donatarak bir araba haline getirdik. Ardından Milli Eğitim Bakanlığı bunu yapılabilir proje diye kabul etti ve bize 20 bin TL para yolladı. O parayla aldığımız araçtaki benzinle çalışan sistemi söktük, kendi ürettiğimiz elektrikli motoru ve aküleri koyarak otomobile monte ettik. Böylece okulun imkanlarıyla ikinci aracımızı da üretmiş olduk." dedi.

Çeşitli üniversiteden de aracın incelendiğini söyleyen İçöz, şarj edilen aracın 80-100 km yol gidebildiğini aktardı. Mustafa İçöz ve ekibi "Erasmus KA2 Stratejik Ortaklık Projesi" kapsamındaki, "Araba Mekaniğinde Modern Çalışmalar" başlıklı proje ile Estonya’dan 3, Litvanya’dan ve Letonya’dan 1’er meslek lisesine eğitim verecekler.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.