Otomobil

Elektrikli otomobil satışları hızlı bir şekilde artıyor!

Eyaletin Enerji Komisyonu (CEC) tarafından cuma günü paylaşılan verilere göre, geçen yıl Kaliforniya'daki tüm yeni otomobil satışlarının %18,8’ini elektrikli ve şarjlı hibrit yakıt hücreli araçlar oluşturdu.

Elektrikli otomobil satışları hızlı bir şekilde artıyor!

2022'de Kaliforniya sakinleri 345.818 sıfır emisyonlu araç (ZEV) satın alarak bu sektörün bir yıl öncesine göre %38 ve 2020'ye kıyasla %138 artış göstermesini sağladı. Fransa’nın AFP Haber Ajansı'na göre, 2022'de eyalette satılan 345.000 ZEV'in yaklaşık üçte ikisi otomobil üreticisi tarafından yapıldı.

EV'ler ve diğer sıfır emisyonlu araçlar Kaliforniya'daki yeni araba satışlarının yaklaşık beşte birini oluştururken, eyaletin bu konuda hala yapması gereken bazı işler var. Örneğin Norveç'te elektrikli araçlar, 2021'de yeni araba satışlarının %65’ini ve 2022'de % 79,3'ünü oluşturdu.

Elektrikli otomobil satışları hızlı bir şekilde artıyor!

CEC, ABD'de satılan tüm ZEV'lerin %40’ının Kaliforniya'da satıldığını söylüyor. EV'ler Norveç'teki yeni araba satışlarının %65’ini oluşturduğunda, ülkenin bayileri 113.715 EV sattı. Bu, geçen yıl Kaliforniya'da satılan sıfır emisyonlu araç sayısının yaklaşık üçte biri.

Her halükarda, Kaliforniya'da EV'nin benimsenmesinin önümüzdeki birkaç yıl içinde önemli ölçüde artması muhtemel. Eyaletin 2035'te yeni benzinli ve dizel motorlu arabaların satışına yönelik yasağı öncesinde, MSK geçen ay eyalet genelinde 90.000 yeni şarj cihazı üretmek için yaklaşık 2,6 milyar dolar harcayacağını duyurdu. California Hava Kaynakları Kurulu, tüketicileri ve şirketleri elektrikli araçlara geçmeye teşvik etmek için 2,6 milyar dolar daha ayırdı.

Yorumlar
Adınız
E peki ne yapmalarını beklerdiniz? Yaklaşık 250 kilo yanıcı, patlayıcı ve sıcaklıktan etkilenen madde taşıyan arabayı ne yapsınlar.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.