Elektrikli otomobillerde vergi sıfırlanıyor! Fiyatlar büyük oranda düşecek! - Page 1

Elektrikli otomobillere geçiş süreci hızlı bir şekilde devam ediyor. Özellikle bazı ülkelerde elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlara sahip otomobillerden daha çok satıyorlar. Elbette bu ülkelerin sayısı bir eldeki parmak sayısını geçmiyor.

Elektrikli otomobillerde vergi sıfırlanıyor! Fiyatlar büyük oranda düşecek! - Page 2

Avrupa dışında kalan ülkelerde ise tamamen farklı bir durum söz konusu. Türkiye’nin de içerisinde yer aldığı doğu bloğunda elektrikli otomobil satışları beklentilerin çok altında. Gerçi önümüzdeki süreçte Türkiye’nin satışa sunacağı TOGG modeli ile elektrikli otomobillere olan ilginin artması bekleniyor. Fakat diğer ülkelerde böyle bir durum söz konusu değil.

Elektrikli otomobillerde vergi sıfırlanıyor! Fiyatlar büyük oranda düşecek! - Page 3

Avrupa ülkelerinde ise elektrikli otomobil satışlarını arttırabilmek için farklı yöntemler deneniyor. Özellikle Norveç bu konuda çok önemli adımlar atıyor. Öyle ki elektrikli otomobillerden alınan vergiler tamamen kaldırılmış durumda. Ayrıca elektrikli otomobillerden otoyol ücreti de alınmıyor. Bu ayrıcalıklar insanların elektrikli otomobilleri seçmesinde önemli bir rol oynuyor.

Elektrikli otomobillerde vergi sıfırlanıyor! Fiyatlar büyük oranda düşecek! - Page 4

Şimdilerde özellikle Avrupa’da pek çok ülke bu yöntemi uygulamaya hazırlanıyor. Elektrikli otomobillerdeki vergiyi sıfırlayarak satışları arttırmayı hedefliyorlar. Bu yöntem muhtemelen elektrikli otomobil satışlarını arttıracaktır.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.